fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Tignum me pripremio za skoro sve životne situacije – alumna Dželila Jusić-Smajlović

Danas vam donosimo priču alumne Dželile. Saznajte kako je doći na studij u Sarajevo iz drugog grada ako niste to iskusili. Također, pročitajte o njenom volonterskom iskustvu te iskustvu života u drugoj državi.

Za nahla.ba pripremila Hana Hajrić, članica Nahlinog kluba mladih Tignum

KRATKE ŽIVOTNE EPIZODE

Ja se zovem Dželila Jusić-Smajlović i ove godine napunila sam 25 godina - što bi moja mama rekla zagazila već i u 26. Hvala Bogu, imala sam veliku nafaku pa eto nekako i moje životne epizode nizale su se jedna za drugom u vrlo kratkim intervalima, prosto kao slagalice.

TRUD I ZALAGANJE UVIJEK SE ISPLATI

Nakon završene medrese u Cazinu i kao dijete iz Krajine 2016. godine odlazim sama u Sarajevo da slijedim svoje snove - da jednog dana postanem naučnica. Mojim roditeljima to je izgledalo nemoguće, jer kao i u većini naših bosanskih porodica školovanje četvero djece uz mala primanja nije bilo najlakši zadatak, još pogotovo ako vam je jedno dijete toliko uporno i ambiciozno. Uprkos svemu tome, uspjela sam uvjeriti svoje roditelje da nafaka dolazi jedino od Boga. Upisujem Internacionalni univerzitet u Sarajevu, smjer Genetika i bioinžinjering s punom stipendijom. A da stvar bude još bolja, dobijam još jednu stipendiju od druge organizacije za dom i stanovanje.

DRUŠTVENI ANGAŽMAN U SVRSI VLASTITOG NAPRETKA

Pored snova o nauci, uvijek me nešto vuklo u volonterske vode pa sam tako na trećoj godini fakulteta bila članica 3 organizacije:
- IGMG Balkans, gdje sam koordinirala grupom pune 3 godine,
- CEI NAHLA u čijem sam klubu mladih prosto rasla kao ličnost,
- u jednoj lokalnoj organizaciji u mom rodnom gradu Bužimu.
Da probam opisati osjećaj ispunjenosti i ostvarene svrhe na ovom svijetu koje sam osjećala svaki put nakon završenog projekta, predavanja ili samo druženja, trebao bi vjerovatno poveći članak. Ali i pored svih tih namjerno izabranih obaveza, uspijevam i fakultet završiti.

GDJE SAM DANAS

Danas sam udata i sa svojim suprugom živim u Njemačkoj. Jedna stvar koja me posebno raduje je što sam uspjela pronaći posao u svojoj struci, čak i u oblastima koje me fasciniraju (tumor, genetika, mutacije, ćelije) pa tako volim reći da mogu dati neki naučni doprinos na ovom svijetu kroz svoj posao. Možda se kasnije nastavim usavršavati kroz dalje obrazovanje.

POGLED U BUDUĆNOST

Moj san je da se dobro naoružam znanjem i iskustvom pa da se svojoj domovini vratim. Ovo vrijeme koristim za čitanje svih onih knjiga koje sam kao studentica i volonterka htjela da pročitam, ali slobodnog vremena naprosto je nedostajalo. Također, slobodno vrijeme koristim za vožnju biciklom. Iako živim u gradu, na asfaltu što bi se reklo, Stuttgart se može pohvaliti velikim brojem zelenih površina i šuma gdje ispustite svu negativnu energiju i jednostavno se nadišete zdravog zraka. Nažalost, činjenica da sam u novoj državi, novom okruženju i da je tu novi jezik neki su od faktora zašto nisam više aktivna u onoj mjeri u kojoj sam nekad kao studentica bila, ali već sam pronašla dva načina preko kojih se pomalo uključujem u nove aktivnosti. Naime, ista organizacija IGMG, gdje sam bila koordinatorica grupe mladih djevojaka, ima svoje centre po cijeloj Evropi, pa i bošnjački džemati imaju slične edukativne projekte. Ono što me žalosti je to što ovdje nema CEI Nahla.

TIGNUM U MOM ŽIVOTU

Tignum je za mene bio jedna škola koja me pripremila, sa sigurnošću mogu reći, za skoro svaku životnu situaciju. Prvo što mi pada na pamet jeste radionica pisanja CV-ja i molbe te priprema za prvi intervju i razgovor za posao. Nedavno sam se našla u tim situacijama i stvarno mogu reći da "tips and tricks" Amine Šljivo-Bećić koriste 100%! Samo upoznavanje i druženje s tako različitim karakterima i osobama s kojima na prvu nemate puno zajedničkog, a na kraju shvatite da itekako dijelite dosta toga. Za mene to bio jedan vid treninga za buduće životne situacije kad morate izaći iz zone vlastitog komfora, npr., iz društva koje cijeli život poznajete i oko kojih vam je ugodno. Svaka diskusija na bilo koju temu naučila me da slušam i da zdravo raspravljam, čak i ako se ne slažem. Psihološke radionice psihologinje Azre bile su tako osvježavajuće i prisustvovala sam toliko aha-momenata u kojima sam nanovo upoznavala sebe i svoje akcije i reakcije u društvenim interakcijama. Šlag na tortu bio je naš posljednji projekt "Women in Science" koji me obogatio svim organizatorskim vještinama, a sam odziv na učešće bio je pokazatelj da smo izazov uspješno savladale.

Zahvaljujemo Dželili na ovoj priči i želimo joj uspjeh u budućnosti. Sve vas pozivamo da nastavite pratiti razgovore s našim alumnama i pomognete u širenju pozitivnih vibracija i vrijednosti. Također, pratite sve naše aktivnosti na društvenim mrežama CEI Nahla i Kluba mladih Tignum te na našoj stranici nahla.ba. Ostanite nam zdrave, sretne, čile i mile.

VEZANE PRIČE