fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Život počinje tamo gdje prestaje zona komfora – alumna Alma Pirić

Zajedno s vama i mi otkrivamo nove stvari o našim alumnama. Svaka priča čini nas sve ponosnijim na sve njih. Iznova osvještavamo kakve su sjajne djevojke bile u našem društvu. Nakon što čujemo priče iz njihovog sadašnjeg života, vidimo da ono što radimo kroz Tignum vrijedi. To nam daje entuzijazam za dalji rad i napredak. Danas donosimo priču naše Alme koja je diplomirala na Fakultetu elektrotehnike u Tuzli. Ona je još jedna u nizu novih bh. naučnica.

Za nahla.ba pripremila Hana Hajrić, članica Nahlinog kluba mladih Tignum

Zovem se Alma Pirić. Rođena sam u Tuzli, gdje sam diplomirala na Fakultetu elektrotehnike. Trenutno živim i radim u Sarajevu. Zaposlena sam u globalnoj IT telekomunikacijskoj kompaniji Infobipu.

NIKOLA TESLA KAO POKRETAČ

Od malena sam imala mnogo interesovanja, ali ipak su se matematika i fizika izdvojile kao najdraži predmeti. Moji prvi koraci ka svijetu elektrotehnike desili su se još u osnovnoj školi kad sam počela čitati o životu i izumima Nikole Tesle. Fakultet elektrotehnike bio je prirodan slijed.

DRUŠTVENI ANGAŽMAN U SVRSI VLASTITOG NAPRETKA

Za vrijeme studija i nakon diplomiranja bila sam volonterka više organizacija. Oblasti djelovanja organizacija bile su ljudska prava, demokratija, ekologija, poduzetnistvo, IT i lični razvoj. Nakon što sam dobila posao s punim radnim vremenom, prestala sam biti aktivna članica organizacija, ali trudim se u skladu sa svojim mogućnostima pridružiti se već organiziranim aktivnostima ili samoinicijativno raditi male pozitivne promjene. Svakako da ne moramo biti dio organizacije da bismo bili aktivisti. Svakodnevnica je takva da imamo mnogo prostora da djelujemo i mijenjamo svoju zajednicu. Volontiranjem u nevladinim organizacijama i neformalnim obrazovanjem stekla sam širok spektar znanja i vještina, a posebno sam ponosna na urađene projekte, gdje smo teorijska znanja iskoristili za konkretne akcije.

ŠTA RADITI KAD IZUME MALO OSTAVIMO PO STRANI?

Nemam baš mnogo slobodnog vremena koliko bi mi trebalo za sve aktivnosti koje volim, ali se uvijek nađe vrijeme za one najdraže. Volim učiti jezike, trenutno učim španski jezik. Osim toga, uživam slobodno vrijeme provoditi u čitanju knjiga, putovanjima i, naravno, družeći se s prijateljima i porodicom.

POGLED U BUDUĆNOST

Još uvijek sam studentica drugog ciklusa Fakulteta elektrotehnike u Tuzli. Plan mi je da u tekućoj godini počnem raditi na istraživačkom radu koji će objediniti moja dva poslovna interesovanja: ekologiju/energetsku efikasnost i IT telekomunikacije. Neposredno prije pandemije koronavirusa dobila sam stipendiju britanske organizacije koja mi daje mogućnost da budem student-istraživač na nekom od univerziteta u Velikoj Britaniji. Pandemija je odgodila proces, ali se nadam da ću uspjeti iskoristiti tu priliku.

Moja želja je da u budućnosti budem poduzetnica. Posebno me interesuje socijalno poduzetništvo. Inače, ljudima oko sebe mnogo pričam o svojim idejama, o pozitivnim promjenama. Voljela bih da to ne ostane samo na priči te se nadam da ću se u budućnosti baviti socijalnim poduzetništvom, osnovati nešto što neće biti moj izvor zarade, nego priča koja će biti korisna društvu.

TIGNUM U MOM ŽIVOTU

Jako sam uživala u radionicama Tignuma. One su bile edukativne, a također su bile i naš mali kutak gdje punimo baterije i budemo inspirirane za nove ponedjeljke. Posebno bih izdvojila trodnevnu edukaciju (kamp) gdje smo se družile s članicama Tignuma iz drugih gradova. Kroz interaktivne radionice učile smo o timskom radu, poduzetništvu i aktivizmu. Bila sam posebno inspirirana pričama o aktivizmu i tehnikama kako možemo pristupiti određenom problemu. Na mene su posebno utjecale radionice o poduzetništvu. Sama priča o osnivanju i rastu “Nahle” vrlo je zanimljiva te smo iz te priče mogle mnogo naučiti.

Također, ono što mi je bilo vrlo bitno jeste projekt koji smo radile skupa. Koncept dvogodišnje edukacije Tignuma je, po mom mišljenju, pun pogodak. Prvu godinu učile smo i imale interaktivne radionice, a drugu godinu mogle smo biti kreaktivne i iskoristiti sva svoja znanja za projekt. S obzirom na to da danas radim kao projekt inžinjer/menadžer, mogu reći da mi je sve to iskustvo pomoglo.

KUTAK ZA PORUKE

Život počinje tamo gdje zona komfora prestaje. Bitno je da učimo i širimo svoju zonu komfora, da se ne bojimo preuzeti rizik za pozitivne promjene. Važno je raditi na ličnom razvoju. Na kraju, bit je znanje iskoristiti u praksi i biti pokretač pozitivnih promjena.

Zahvaljujemo Almi na ovom razgovoru i želimo joj uspjeh u budućnosti. A sve vas pozivamo da nastavite pratiti razgovore s našim alumnama i pomognete u širenju pozitivnih vibracija i vrijednosti. Također, pratite sve naše aktivnosti na društvenim mrežama CEI Nahla i Kluba mladih Tignum te na našoj stranici nahla.ba. Ostanite nam zdrave, sretne, čile i mile.

VEZANE PRIČE