Kako (p)ostati zdrav – dan II
Najbolje vrijeme za polazak na put promjene svakako je proljeće. Iskoristite ovo proljeće, upotrijebite svoju pozitivnu, afirmativnu i konstruktivnu misao, slijedite uputstva i zadatke koje ćemo vam davati i pokušajte zavoljeti ovo putovanje. Kad zavolite ono što radite, ne osjećate težinu posla i brže dolazite do rezultata.
Pripremila: Azra Ibrahimović, voditeljica Nahlinog psihološkog savjetovališta
Tri su koraka do promjene: ANALIZA, ČIŠĆENJE (DETOKSIKACIJA) I USVAJANJE NOVIH NAVIKA
S analizom smo počeli jučer, a danas prelazimo na detoksikaciju tijela, uma i duše.
DETOKSIKACIJA TIJELA počinje konzumiranjem ispravne hrane i pića i na ispravan način.
DETOKSIKACIJA UMA počinje oslobađanjem od misli koje počinju sa “Šta ako…?” i “Možda sam trebao/la drugačije.”
DETOKSIKACIJA DUŠE počinje činjenjem dobrih djela i pronalaskom svrhe svog postojanja.
DETOKSIKACIJA TIJELA
Pratite nekoliko osnovnih pravila:
- Jedite svjesno (gledajte u hranu koju stavljate u usta, dozvolite sebi da osjetite ukus te hrane, žvačite polako, jedite sjedeći), u miru (nikad nemojte jesti kad ste uznemireni ili ljutiti) i osjetite zahvalnost za ono što jedete. Nemojte jesti ispred ekrana mobitela, računara, TV-a i nemojte čitati dok jedete.
- Ono što jedete utječe na to kako se osjećate. Zato uzimajte takozvanu “živu hranu” koja će dovesti do postepenog povećanja energije i osjećaja budnosti, dati vašem tijelu hranjive sastojke i održavati uravnoteženi metabolizam. Vodite se načelom organskog uzgoja i cjelovitosti.
- Za održavanje uravnoteženog metabolizma važna je eliminacija otpadnih tvari.
- Pronađite za vas najadekvatniji program detoksikacije i provedite ga do kraja.
Budite sigurni da razumijete termine koji se koriste:
- Cjelovita hrana, hrana iz koje nisu odstranjeni hranjivi sastojci različitim procesima prerade. Naprimjer, žitarica kojoj je odstranjena samo vanjska ljuska, a kojoj se nakon mljevenja ne odstrane mekinje i klice predstavlja cjelovitu hranu. Beta karoten ne djeluje na organizam isto kad je izdvojen iz mrkve i kad ga uzimate u obliku nekog suplementa i kad ga unesete konzumirajući mrkvu. Radi se o spoju nutrijenata koji se nalaze u mrkvi i čine je cjelovitom hranom.
- Prirodna hrana, hrana koja nakon sjetve ili ubiranja nije prerađena i nisu joj dodati aditivi, konzervansi, umjetne boje i sl.
- Organska hrana je hrana uzgojena na zemljištu koje nije tretirano hemijskim sredstvima i sama biljka nije tretirana niti u jednoj fazi svoga rasta. Takva hrana mora imati na svom pakovanju certifikat koji potvrđuje da je iz organskog/ekološkog uzgoja.
- GMO hrana je hrana proizvedena od organizama koji su bili podvrgnuti posebnim izmjenama unutar njihove DNK, korištenjem metoda genetičkog inženjerstva. Genetski modificirana hrana štetna je po ljudsko zdravlje.
- Dijetalna hrana predstavlja namirnice koje su proizvedene tako da sadrže aditive, umjetne boje i zaslađivače. Ponekad su samo namirnice koje su osiromašene određenim sastojcima, kao što su žitarice kojima se odstranjuje gluten.
ZADATAK II
Pregledajte šta se nalazi u vašem frižideru, zamrzivaču, na policama i u ladicama u kuhinji. Uzmite u obzir i hranu koju ste nabavili u doba kad se pojavio koronavirus i kada su mnogi imali potrebu da nabave veće količine hrane i naprave zalihe. Koje namirnice prevladavaju?
Zamislite da mijenjate svoje prehrambene navike. Koje namirnice biste izbacili iz svoje kuhinje? Koje biste stavili na njihovo mjesto?
Ako ste u mogućnosti, već sada ili kad prođe ovo stanje s koronavirusom, a proći će, jer ne može trajati vječno, postepeno mijenjajte sadržaj svog frižidera i polica u kuhinji. Naprimjer, na mjesto gdje ste do sada držali slatkiše koji sadrže bijeli šećer i različite aditive stavite suho voće ili slatkiše koji sadrže prirodne šećere. Na mjestu na kojem ste držali ulje i masnoće koje nisu zdrave, stavite naprimjer maslinovo, sezamovo ulje, ulje od bundeve i slično.
Tako postepeno možete uvesti promjene u svoju ishranu.