Uz Međunarodni dan tolerancije 2023.
Riječ tolerancija dolazi od latinske riječi tolerantia, što znači podnošenje, trpljenje. To je sposobnost poštivanja različitosti bez većih teškoća, uvažavanje tuđih ideja, stavova i načina života. Tolerancija ne znači s nekim se slagati, tolerancija nas uči da jednostavno prihvatimo one koji su drugačiji od nas…
Pripremila: Merjema Spahić, alumna Nahlinog kluba mladih „Tignum“
Ratovi, nemiri, sukobi u 20. stoljeću rezultirali su velikim socijalnim krizama širom svijeta. Suprotni stavovi o određenim političkim pitanjima doveli su do podjela i mržnje među različitim društvenim grupama. Ujedinjene nacije su ponudile saradnju. Na Generalnoj skupštini UN-a 1948. godine izglasana je Deklaracija o ljudskim pravima. Njome je podržana inicijativa za mir, poštovanje, suživot i toleranciju. Države svijeta su podržale pravo na različitost i suživot izjavivši: „Mi, narodi Ujedinjenih nacija odlučni smo spasiti buduće generacije od pošasti rata… ponovo potvrditi vjeru u temeljna ljudska prava, u dostojanstvo i vrijednost ljudi… i u tu svrhu prakticirati toleranciju i živjeti zajedno u miru jedni s drugima kao dobri susjedi“. Države članice su se obavezale da postignu unapređenje općeg poštivanja čovjekovih prava i osnovnih sloboda i njihovo održavanje.
Kao nastavak ovih pozitivnih mjera za promociju tolerancije u društvu UNESCO je 16. novembra 1995. godine izglasao Deklaraciju o načelima tolerancije. Ideja je bila promovisati toleranciju u društvu kroz obilježavanje ovog datuma kao Međunarodnog dana tolerancije. Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da jedni druge tretiramo humano. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenja. Tolerancija je nužna za mir i svaki oblik društvenog napretka.
Ova deklaracije su trebale poslužiti kao zajedničko mjerilo, namjera im je bila osuditi ratne zločine, spriječiti širenje mržnje i agresivnog nacionalizma. Ipak Svijet će i nakon Drugog svjetskog rata svjedočiti velikim zločinima koji su počinjeni zbog porasta netolerancije, nasilja, terorizma, rasizma, antisemitizma, isključivanja, diskriminacije usmjerene protiv nacionalnih, etničkih, vjerskih i jezičnih manjina. Sve ove pojave prijete učvršćivanju mira i demokratije, kako na nacionalnom tako i na međunarodnom nivou te predstavljaju prepreke razvoju.
Širenje ideje o toleranciji nije dovoljno. Postupci svakog pojedinca moraju voditi ka tolerantnom ponašanju, uvažavanju različitosti u društvu. Na tom putu, upoznavanje tih različitosti može voditi ka boljem društvu. Upoznavajući druge ljude, razumijevanjem drugih i drugačijih postajemo bogatiji.