Povodom Evropske sedmice prevencije raka grlića materice donosimo vam priču Mirele Geko, heroine koja je pobijedila karcinom grlića materice. Neka nam ovo bude podsjetnik da osluškujemo svoje tijelo i reagujemo na vrijeme na neubičajene promjene.
Mirela Geko je uposlenica jedne nevladine organizacije, gdje radi kao voditeljica programa za ljudska prava. Kćerka, sestra, prijateljica – tako se ona najradije identificira.
Mirela se prisjeća svoje priče o borbi protiv raka grlića maternice, jer želi da druge djevojke i žene uče na njenom primjeru, u nadi da će im on biti uputa i lekcija da skrenu pažnju na svoje zdravlje.
Mirela se javila na redovan ljekarski pregled kada joj je dijagnosticiran rak grlića maternice. Na početku to nije bezrezervno prihvatila, već je željela čuti i mišljenja drugih ljekara, što danas smatra greškom. Nakon tri mjeseca, hitno je hospitalizirana. Taj teški period značio je borbu za život. Mirelina poruka iz ove iscrpljujuće faze je nužnost prihvatanja stručnog mišljenja. U bolnici je provela 82 dana i sjeća se izazova s kojima se susretala. Uslijedio je period kada nije mogla hodati, ustati i sjediti, korištenje brojnih terapija i podvragavanje čestim analizama. Prisjeća se i operativnog zahvata, obavljenog zbog hematoma u abdomenu. Poslije ove operacije, Mirela je dobila mogućnost da se bori protiv njene primarne dijagnoze – karcinoma grlića maternice. Ona je ta 82 dana provedena u bolnici opisala kao njen poklon sebi, svome životu.
Opisala nam je i svoj život nakon karcinoma – to je kao neko novo rađanje, učenje ispočetka: “Život se drugačije posloži”.
Navela je važnost podrške porodice i prijatelja, jer karcinom nije bolest pojedinca, već svih onih uključenih u život osobe s dijagnozom. Za Mirelu podrška je bila ključna – bez nje pojedinac teško opstaje.
S obzirom da je ona, kako njeni prijatelji kažu, “žena zmajica”, njoj “umiranje” nije bilo opcija. To nije mogla prirediti svojoj porodici, a nije smjela izdati ni sebe. U ova 82 dana stalo je mnogo teških momenata, a snagu i energiju crpila je iz ljubavi i podrške najbližih. Kroz životnu borbu Mirela je puno naučila i poručila da trebamo više slušati svoje tijelo, stati na kočnicu i poredati prioritete, a da sebi moramo biti glavni prioritet. Mirela naglašava potrebu odlaska na redovne preglede i kontrole, kao i razgovor sa liječnicima i slušanje njihovih savjeta:
Živimo u 21. stoljeću kada imamo cijeli svijet na dohvat ruke, a sramota je da djevojke odu kod ginekologa, da muškarci i djevojke idu na preglede. Zašto je to sramota? Nemojte da nas bude sramota, nije nas sramota kojekakve druge stvari raditi, ali je sramota ići na preglede i voditi računa o zdravlju.
Za kraj Mirela poručuje kako nam sistematski pregledi trebaju biti “kao pranje zuba”, redovna rutina i da je neophodno barem jednom godišnje obaviti sistematski pregled, bez obzira na način života koji vodimo.
Pokreni se i učini nešto za sebe - zakaži svoj dan za zdravlje!
U narednim danima očekuju vas edukativno-informativni tekstovi o raku grlića materice i njegovoj prevenciji, a u nedjelju na instagram storyju na CEI Nahla instagram profilu objavit ćemo kviz s ciljem provjere znanja o raku grlića maternice i načinima njegove prevencije. Učešćem u ovom kvizu ulazite u bazu potencijalnih dobitnica besplatnog PAPA testa, a iz te baze od onih koji budu imali najbolje rezultate mi ćemo random metodom odabrati sretne dobitnice čija imena ćemo javno objavi na CEI Nahla instagram stranici. Za naše sretne dobitinice besplatne PAPA testove su obezbijedili naši partneri u kampanji “Zakaži dan za zdravlje”: Zdravstvena ustanova „Alea dr Kandić“, Poliklinika Dr. Nabil, NEW LIFE poliklinika i Poliklinika SaNaSa.
Sljedeći edukativno-informativni tekst možete pročitati OVDJE.
Ovaj tekst je dio kampanje "Zakaži dan za zdravlje" koju Nahlin klub mladih Tignum realizira povodom Evropske sedmice prevencije raka grlića materice u periodu od 26. do 31. januara 2022.