MENTI: Ovo je Mašin svijet!
U prvom u nizu članaka kroz koje ćete imati priliku upoznati polaznice Nahlinog programa “MENTI – mentorstvo i edukacija za nove tržišne inovatorice” predstavljamo vam Jelenu Lubura i njen poduzetnički projekt – vrtić Mašin svijet!
Kako je počela priča zvana "Mašin svijet"!?
Naša priča počinje kao i svaka dobra priča za najmlađe. Bila jednom jedna djevojčica po imenu Maša…
Djeca su osamdesetih i devedesetih godina imala priliku odrastati uz dogodovštine i nedaće Diznijevih junaka i antijunaka, stoga su se i poistovjećivala s njima kroz kupovinu različitih rekvizita iz ovih crtića. Međutim, dvijehiljadite na “crtanu” scenu uvode jedan novi lik – lik trogodišnje djevojčice Maše. Maša svoju hiperaktivnost usmjerava u istraživanje i učenje i na koncu u taj poseban svijet uvlači i roditelje koji u tehnološkoj eri svoju djecu mogu povjeriti “Maši”‘ koja ih uči vrijednostima, poštovanju i toleranciji. Na tragu Mašinog istraživanja i radoznalosti nastaje i “Mašin svijet” u Istočnom Sarajevu, vrtić koji posebnu pažnju poklanja psihosocijalnom razvoju svojih polaznika, kao i njihovom obrazovanju koje se temelji na Montesori sistemu učenja.
Direktorica i realizatorica posebnog obrazovnog programa za djecu predškolskog uzrasta Jelena Lubura (trenutno polaznica Nahlinog programa “MENTI – mentorstvo i edukacija za nove tržišne inovatorice”) osniva ustanovu “Mašin svijet” u aprilu 2014 godine. Cilj joj je bio, kako navodi, da roditelji osim svoje kuće i vrtić dožive kao još jedno sigurno mjesto življenja njihovih mališana. Stoga je u svijet poduzetništva krenula motivisana i inspirisana težnjom da svakom djetetu ponudi idealno okruženje za rast, razvoj, socijalizaciju i individualni napredak. Odlučila je da kroz pažljivo osmišljeni koncept svako dijete učini boljom osobom s većim potencijalima.
Prepoznatljivo obilježje Mašinog svijeta predstavlja kultura ustanove, saradnja s roditeljima, bogato osmišljen plan i program rada koji je preduslov za razvoj svih kompetencija koje će djetetu biti potrebne u različitim životnim situacijama. U vrtiću Mašin svijet se primjenjuje pedagogija Marije Montesori kroz sve vaspitne sadržaje, a intenzivniji program se odvija najviše s djecom predškolskog uzrasta (od programa njege i vaspitanja djece jasličkog uzrasta, potom programa za uzrast od 3 do 6 godina, kao i pripremnog predškolskog programa). Kroz godinu dana intenzivnog rada s djecom ostvaruje se i jednaka saradnja s roditeljima, kroz neposrednu i pisanu dnevnu komunikaciju, kreiranje zanimljivih radionica za roditelje, kreativne panoe, ali i roditeljske sastanke na kojima se vrši i edukacija roditelja, što je specifična odlika “Mašinog svijeta” koji nije klasični vrtić gdje se boji i piše, nego se uz slogan “za roditelje i djecu koji žele više” nastoji učiti iz ličnog djetetovog iskustva. Istini na volju, ukoliko se pobliže i otvorenije posmatra to “dječije iskustvo”, ono je bogato i plodonosno za nove ideje te svakako iskoristivo i za nas “odrasle”, kažu u Mašinom svijetu.
“Mašin svijet je projekat koji je suočavajući se s izazovima i problemima rastao i sazrijevao. Svaka nova generacija polaznika je svjedokom pružene ljubavi i entuzijazma svih onih koji učestvuju u odgojno-obrazovnom procesu, jer prioriteti “mašinsvjetovaca” su na prvom mjestu, kao individue i kao članovi društva. Danas se kolektiv sastoji od visokoobrazovanih mladih i motiviranih vaspitača, medicinskih radnika i stručnih saradnika, koji čine najznačajniji kvalitet ove ustanove. Zahvaljujući individualnom, metodološkom, vaspitnom i obrazovnom pristupu uspostavljamo trajne veze s našom djecom. U ovoj misiji je sadržana i naša poduzetnička orijentacija, jer upravo ovaj koncept, omogućava nam konstantne preporuke i povjerenje koje dobijamo”, ističe Jelena i nastavlja: “Ideja je nastala kao potreba, moja potreba, potreba moje djece, ali i kao potreba okoline. Maša je radoznala, ali jednako radoznala sam i ja, sve ostalo su kockice koje su se slagale, upravo iz potrebe”.
Jelena navodi da su napravili i ljetnu učionicu – ljetnikovac. “Bilo ljeto ili zima tu naši mališani najviše provode vrijeme, ručaju, užinaju, igraju se i uče. Uživali smo u prirodi i tako započeli projekat Eko bašte u saradnji s Ambasadom Švajcarske koja nam je donirala sadnice aronije, maline, kupine i začinskog bilja. Bili smo srećni što se naš rad i uspjeh prepoznaje i vrednuje. Ponekad smo rezultate uspjeha pripisivali djeci i roditeljima, a ponekad zajedničkoj energiji našeg kolektiva. Do sada smo ispratili mnogo generacija i ono što je najvažnije je da mališani iz “Mašinog svijeta” u školskim klupama pokazuju najbolje rezultate. Kvalitetna priprema za svijet odrastanja i još kvalitetnije učešće u njemu zalog je naše budućnosti.”
Jelena nam za kraj preporučuje da konstantno učimo, usavršavamo se, istražujemo, da budemo djeca i ostanemo u Mašinom svijetu!
Ovaj članak je dio Nahlinog projekta "MENTI – mentorstvo i edukacija za nove tržišne inovatorice". Edukacijom i mentorstvom pomažemo poduzetnicama iz cijele BiH da osvijeste svoje kapacitete i izgrade ili unaprijede svoj brend, aktivno promovirajući žensku poduzetničku kulturu u BiH. Na ovaj način u saradnji sa stručnjacima nastojimo odgovoriti i na najizazovnije periode u razvoju jednog brenda.
Projekat finansijski podržan iz sredstava FIGAP II programa - Program za implementaciju Gender akcionog plana BiH (FIGAP II program 2017-2020) rezultat je saradnje Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine - Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Gender centra Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Gender centra Vlade RS, a njegov je cilj da osigura održivu provedbu Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine. Program podržava Kraljevina Švedska, koju predstavlja Ambasada Kraljevine Švedske u Bosni i Hercegovini (Embassy of Sweden in Sarajevo), putem razvojne agencije SIDA.