fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Sjećamo se da se nikada ne zaboravi – Foča

Pod sloganom “Sjećamo se da se nikada ne zaboravi” u Foči je obilježen 19. jun, Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja nad ženama u ratu, u organizaciji Udruženja žrtava rata „Foča 92-95“. Dostojanstvenom šetnjom i okupljanjem na mjestu stradanja CEI Nahla je se pridružila grupi naših sugrađanki i sugrađana kako bismo na Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu pružile barem simboličnu podršku preživjelima.

Pripremila: Ilma Čosić, kooridnatorica Nahlinih programa za mlade

Foča je grad slučaj na kojem je Međunarodni tribunal u Hagu utvrdio da se seksualno ropstvo smatra zločinom protiv čovječnosti. U Foči je silovan najveći broj žena za vrijeme rata u BiH, a seksualno nasilje je vršeno na najbrutalnije načine, planski i sistemski. Žene su bile zarobljene u nekoliko objekata u Foči, na silovanje su odvođene u posebne prostorije za silovanje, a često i naočigled drugih zarobljenika i pred članovima svoje porodice.  

_______________

Bošnjačke žene su bile potpuno dehumanizirane u očima agresora, ali i danas u očima lokalnih vlasti koje ne dozvoljavaju da se objekti u kojima su vršeni ovi ratni zločini adekvatno obilježe.

Ispred sportske sale „Partizan“, objekta u kojem su za vrijeme rate bile zarobljavane, silovane i ubijane bošnjačke žene, a gdje se danas stanovnici Foče okupljaju radi sportskih aktivnosti, održan je program obilježavanja ovog važnog datuma, kojem su prisustvovali članovi/ce Udruženja žrtava rata „Foča 92-95“, predstavnici/ce različitih nivoa vlasti BiH, međunarodne zajednice, predstavnici/ce nevladinih organizacija, aktivisti/ce i građani/ke. Niko od predstavnika lokalnih vlasti, niti predstavnika vlasti Republike Srpske, nije prisustvovao programu obilježavanja.

Obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja nad ženama u ratu prisustvovale su i predstavnice Centra za edukaciju i istraživanje „Nahla“ i Nahlinog kluba mladih „Tignum“, te su zajedno sa učesnicima nakon programa održanog ispred sale „Partizan“ mirnom šetnjom kroz grad odali počast žrtvama strahovitih stradanja u Foči, te se cijeli program obilježavanja završio bacanjem ruža u rijeku Ćehotinu za nevinost žrtava silovanja tokom rata u Foči.

Na kraju, želimo iskazati svoju duboku zahvalnost i podršku svim ženama koje su, uprkos preživljenom nasilju i stigmi, smogle hrabrosti da progovore protiv nepravde i svoja svjedočanstva iznijele na sudovima. Danas, zahvaljujući njima, silovanje je imenovano kao „zločin protiv čovječnosti“, žrtve silovanja u BiH proglašene su civilnim žrtvama rata po prvi put u svijetu, a djeca rođena iz čina silovanja u Brčo distriktu i Federaciji Bosne i Hercegovine su također, po prvi put u svijetu, dobila status civilnih žrtava rata.