Drugi korak je klinički pregled dojki i okolnih limfnih čvorova, koji će ljekar pažljivo da obavi. Dobro bi bilo obaviti ga jedanput svake godine.
U dijagnostici raka dojke, naročito kod žena do 40 godina, koristi se ultrazvučni pregled, koji može dati uvid u stanje dojki i često se njime mogu vidjeti naznake promjena u dojci. Kod žena starijih od 40 godina koristi se u kombinaciji s mamografijom. Trebalo bi ga obaviti barem jednom godišnje nakog 35. godine života.
Jedna od osnovnih dijagnostičkih metoda je mamografija, koja je vrlo koristan alat u ranom otkrivanju raka dojke i predstavlja zlatni standard. Često se mamografijom otkrivaju i promjene koje još nisu dale nikakve vidljive znakove koje smo gore naveli. Zato u mnogim zemljama postoje programi skrininga za žene starosti 40 godina i više, koji su pokazali veliku opravdanost, s obzirom na broj otkrivenih asimptomatskih slučajeva.
Osim ovih dijagnostičkih metoda koristi se više vrsta biopsije, za koju se može reći da je konačna dijagnostika. Biopsija je jedini način da se utvrdi narav otkrivenih promjena u dojci, odnosno da se postavi konačna dijagnoza raka. Postoji nekoliko vrsta biopsije tkiva dojke što ovisi o veličini i lokalizaciji promjene u dojci.