fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Prikazivanjem u Brčkom i Tuzli završene projekcije filma “Košnica” u pet bh. gradova

Tokom novembra i decembra Centar za edukaciju i istraživanje “Nahla” uz podršku Ambasade Švicarske u BiH organizirao je projekcije filma „Košnica“ Blerte Basholli u pet bh. gradova, uz prateće panel diskusije. Ovo putovanje prepuno emocija, susreta, razmjena iskustava i izuzetne poduzetničke energije počelo je od Bihaća, nastavljeno preko Travnika i Goražda i zaokruženo u Brčkom i Tuzli.  Raznolika i brojna publika u svakom od gradova s pažnjom i mnogo emocija gledala je film i učestvovala u diskusiji o rodnoj ravnopravnosti i ženskom poduzetništvu, dajući značajne uvide o izazovima s kojima se suočava naše društvo i mogućim rješenjima za njihovo prevazilaženje.

Na panel diskusijama nakon filma razgovarali smo s predstavnicima/ama Ambasade Švicarske u BiH, lokalnih jedinica samouprave, različitih udruženja koja rade i djeluju u oblasti rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena te lokalnim poduzetnicama koje su uz mnogo truda uspjele ispisati svoje uspješne priče.

Kroz svoja obraćanja u Brčkom i Tuzli naši panelisti i panelistice rezimirali su trenutnu situaciju kad je riječ o položaju žena i iznad svega naglasili važnost mreža podrške, posebno onih na općem društvenom nivou i u lokalnom okruženju.

Siroco Messerli, zamjenik ambasadora Švicarske u Bosni i Hercegovini, upoređujući stanje u Švicarskoj  kad je riječ o rodnoj ravnopravnosti naglasio je: „Rodna ravnopravnost i stereotipi su aktuelna tema u Švicarskoj i danas. Prošle sedmice smo imali izbor za ministre gdje je jednu ministarsku poziciju zauzeo muškarac, a drugu žena. Način na koji je muškarac bio prezentovan javnosti je bio liderski, dok je žena bila predstavljena na način da joj se daje prilika, pa ćemo vidjeti šta bi to ona mogla potencijalno uraditi. Tako da definitivno i u Švicarskoj postoje rodno zasnovani stereotipi i to je nešto na čemu moramo još mnogo raditi”.

Elvira Leka, izvršna direktorica Centra za edukaciju Nahla, u svom obraćanju je posebno istakla potrebu za podrškom koju svaka žena osjeća i koliko je važno biti baš ta jedna osoba koja će podržati ženu s idejom.

Lokalne poduzetnice, Marijana Klapić, vlasnica kompanije Oleapharm u Tuzli i Senada Sušić, vlasnica agencije IDEA-X u Brčkom govorile su o važnosti upornosti te koliko je bitna podrška porodice i prijatelja, a kasnije i lokalne zajednice na putu jednog poduzetničkog uspjeha.

Fahrije je žena koja kroz cijeli film ne priča mnogo, nego šuti i radi, predano i neumorno, sigurna u svoju ideju da će je i okolina pratiti kada sazrije. I to se zaista dešava, okolina prepoznaje tu Fahrijinu borbu i žene iz njene bliže okoline joj počinju pružati podršku i raditi s njom, uprkos neodobravanju ostalih. Danas su one uspješna priča, a takvih je mnogo i oko nas,“ poručila je Marijana.

Tatjana Ristić, predsjednica Udruženja GENDER iz Brčkog istakla je značaj medija, umjetnosti i kulture za jačanje uloge žene u zajednici, posebno u izrazito patrijarhalnim sredinama poput onih u našem okruženju:
„U mnogim sredinama u BiH i regionu ženama su još uvijek uskraćena osnovna ljudska prava, protiv čega se definitivno trebamo više boriti u budućnosti.“

Amra Abadžić, šefica Pododjeljenja za privredni razvoj Vlade Brčko distrikta govorila je o ženama na pozicijama vlasti te iznijela zaključak da su žene generalno obeshrabrene za bavljenje politikom te da čak i onda kad se kandiduju ne nailaze na podršku i povjerenje glasača, često baš zbog toga što su žene:

 “Tek kad se ujedine u osnaživanju i podršci, žene mogu očekivati da ostvare značajnije rezultate”

Svoja iskustva tokom panel diskusija podijelile su i članice različitih udruženja žena i inicijativa koje su prisustvovale projekcijama, kao i brojne građanke i građani iz publike.

Na projekciji u Tuzli u diskusiju su se uključile predstavnice Udruženja žena “Jadar” iz Konjević Polja sa željom da podijele vlastitu priču. Ovo udruženje okuplja žene povratnice koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Njihova misija je socijalno i ekonomsko osnaživanje žena i pomoć održivom povratku, uspostava i izgradnja multietničke saradnje i razumijevanja, zaštita ljudskih prava žena, te edukacija žena povratnica u ekonomskom, socijalnom i pravnom pogledu.

„Naša priča je Fahrijina priča, mi smo sve po jedna Fahrije. Moja sestra i ja smo preživjele rat u Srebrenici, moja sestra je izgubila muža kao i Fahrije i ostala s djetetom da se bori s okolinom koja je ista kao u filmu. Počele smo od ničega. Mi smo se borile same i otvorile objekat za tovljenje pilića. Počele smo s hiljadu pilića, pa dvije, pa pet, a danas imamo objekat kapaciteta 25.000 pilića po evropskom standardu, jedini takav u Republici Srpskoj. Nakon godina borbe, koristeći različita kreditiranja, sin moje sestre koji nije zapamtio ubijenog oca radio je s nama neumorno od trećeg razreda osnovne škole. Danas smo mu prepustile vođenje farme i otvorile UŽ Jadar kako bismo aktivirale i žene iz naše okoline i pomogle im. I dan danas, nakon toliko godina, mi nemamo nijednog zaposlenog. I ja kao predsjednica udruženja i dan danas radim volonterski. Žene su heroine, to uvijek treba imati na umu”, poručila je predsjednica UŽ Jadar Ifeta Mejremić.

Tako junakinja filma "Košnica" nastavlja biti ohrabrenje i inspiracija mnogim ženama širom BiH da se odvaže i postanu "Fahrije" u svojoj okolini, a svima nama podsjetnik da uvijek budemo ona toliko potrebna ruka podrške ženama u svom okruženju. ​

Djelić atmosfere iz Brčkog i Tuzle pogledajte u fotogaleriji ispod: