Ako ste na dijeti, vjerovatno vam se preskakanje večere ili doručka čini kao dobra ideja, ali to je prava početnička greška. Izgladnjujući svoje tijelo, osim što možete izazvati ozbiljne zdravstvene probleme zbog nedovoljnog unosa vitamina i hranjivih tvari, vi ustvari usporavate svoj metabolizam. Radije jedite svakih tri do četiri sata male, raznovrsne obroke koji će nivo šećera (a s tim i vaše raspoloženje) držati podalje od slatkiša.
2. Brzo jedete
Znate li da kad počnete jesti, vašem mozgu treba 15 do 20 minuta da bi poslao signal sitosti? Brzo trpanje hrane u sebe sigurno neće pomoći da smršate, a i vjerovatno će rezultirati bolom u želucu. Zato, usporite, neka vam svaki obrok bude “slavlje”, žvaćite polako i uživajte u obroku. Manje ćete pojesti i bolje ćete se osjećati.
3. Jedete ispred televizora ili kompjutera
Naučna istraživanja su potvrdila da ljudi jedu više ukoliko jedu pred televizorom ili kompjuterom, jednostavno jer nisu svjesni količine hrane koju su pojeli. Uvedite pravilo da kad ste kući uvijek jedete za kuhinjskim stolom. Lijepo ga postavite, pa ćete i u toj maloj, dijetnoj količini hrane uživati.
4. U restoranima naručujete "zdravu" hranu
Ako ste na dijeti, odlazak u restoran i odluka šta jesti mnogima predstavlja problem. Možda vam se čini kao dobra ideja umjesto “masnog” odreska pojesti naprimjer punu zdjelu salate, ali budite oprezni. Mnoge restoranske salate sadrže mnogo masnog sira, kaloričnih dressinga, umaka ili komadića salame. Zato se unaprijed pripremite, pojedite kući svoj obrok, a u restoranu naručite sezonsku salatu bez dressinga.
5. Jedete iz velikih tanjira
Baš kao porcije i pakiranja hrane, i veličina tanjira je posljednjih godina jako narasla. I to vas može zavarati. Što je tanjir veći, količina hrane na njemu čini se manja i tako varate sami sebe da jede manje, kad realno jedete istu ili čak veću količinu hrane. Zamijenite velike tanjire manjim, i naučite više o veličini porcija hrane koje su organizmu potrebne.
6. Ne spavate dovoljno
Kad ste umorni, vaše tijelo reagira osjećajem gladi. Hormoni “polude” te se stvara višak grelina, hormona apetita. Rezultat je osjećaj gladi kad niste gladni. Umjesto hrane, vi trebate odmor i dobar noćni san. Morate shvatiti da bez redovnog osmosatnog sna nećete moći smršati.
7. U društvu je slađe
Kad se nađete s prijateljima ili porodicom, da li “navalite” na hranu? Da li više sjedite i jedete ili se družite? Ako je tako, onda vi i svi oko vas konzumirate stotine praznih kalorija koje se lijepe na vaš trbuh, noge i stražnjicu. Kako riješiti ovaj problem?
Ako vas očekuje druženje, možete unaprijed pripremiti sočne, zdrave salate s povrćem i integralnom tjesteninom, orašaste plodove i slične zdrave grickalice. I umjesto da se nađete kod kuće ili u restoranu, možete organizirati druženje u prirodi, gdje ćete se opustiti, a ujedno šetnjom ili vožnjom bicikla izgubiti još kalorija.