fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

U Nahli je počela Međunarodna konferencija o islamofobiji

Danas je u CEI Nahla Sarajevo počela trodnevna Međunarodna konferencija o islamofobiji u organizaciji Međunarodne asocijacije za proučavanje islamofobije (IISRA). Riječ je o trećoj godišnjoj konferenciji koja okuplja akademike, profesore/ice i nezavisne istraživače/ice čiji je fokus na pitanjima rasizma, diskiminacije, islamofobije i antimuslimanske mržnje.

Na ovogodišnjoj konferenciji pod nazivom „Islamofobija: etnonacionalizam, sjećanje i pripadnost“ učestvuju i svoje istraživačke radove i studije će predstaviti oko 70 istraživača/ica sa područja Sjeverne Amerike, Evrope i Azije.
 

Konferenciju je otvorio suosnivač IISRA-e prof. dr. Hatem Al Bazian, profesor na Univerzitetu u Kaliforniji, jedan od vodećih akademika na polju islamofobije u svijetu, autor pet knjiga, mnogobrojnih  članaka i istraživačkih radova. Profesor Al Bazian je u svom uvodnom izlaganju istakao da izbor lokacije održavanja ovogodišnje konferencije nije bio slučajan, budući da će radovi koji će biti prezentirani tokom konferencije tretirati i teme  genocida, a uzimajući u obzir i trenutni globalni kontekst i krize, te historijski kontekst Bosne i Hercegovine.

„Multinacionalne mreže islamofobije imaju za cilj dehumanizirati muslimane pripremajući tako teren za masovna kršenja ljudskih prava. Genocidna kampanja koju upravo ovih dana posmatramo s malih ekrana, a koja se dešava u Palestini, samo je najnoviji i najuočljiviji primjer toga“ – istakli su organizatori konferencije.

Predsjednica i osnivačica Nahle, Sehija Dedović, na otvorenju konferencije obratila se prisutnima i istakla kako je za Nahlu potpuno prirodno biti u ulozi domaćina i suorganizatora ovakvog događaja. “Naime, Nahla kroz svoju misiju i većinu svojih aktivnosti radi na osnaživanju žena kao kategoriji koja je često višestruko i višedimedimenzionalno diskriminisana, a kada se tome doda i aspekt njenog vjerskog identiteta onda je to još intenzivnije i uočljivije. Osim toga, kroz edukaciju i treninge sa mladima, godinama podižemo svijest o pravu na slobodu vjere i uvjerenja, razumjevanju i zagovaranju ljudskih prava, borbi protiv svakog oblika diskriminacije i rasizma a islamofobija je, neupitno, jedan od tih oblika.” – istakla je predsjednica Sehija.

„Sretna sam da smo svjesni toga, da ne žmirimo na to i da smo danas ovdje da sagledamo te pojave iz različitih uglova, suočavajući ono što ima da kaže akademija, aktivisti i oni koji su posljedice islamofobije iskusili u njenim najrazličitijim oblicima. Očekujem da nakon ova tri dana budemo spremniji da onemogućimo ili bar usporimo dalji trend rasta i razvoja ovog fenomena, da ga umanjimo i suprotstavimo mu se.“ – zaključila je u svom uvodnom izlaganju osnivačica Nahle, Sehija Dedović.

Amira Elghawaby, predstavnica Kanadskog ureda za borbu protiv islamofobije, u svom obraćanju putem video poruke istaknula je kako je česta prijetnja koja dolazi od krajnje desnice, ne samo islamofobija, nego i mržnja prema drugim manjinama, poput antisemitizma ili rasizma. Ove ideje kreiraju toksičnu mješavinu antisocijalnog narativa, koji se dalje distribuira putem drušvenih mreža i koji je zapravo dizajniran tako da korisnike ovog sadržaja čini i drži ljutima na “druge” kako su ovim narativom i predstavljeni. Lažne vijesti, širenje panike i straha dovode do normalizacije islamofobije i kreiraju savršen teren za normalizaciju zločina iz mržnje prema muslimanima.

Na današnjoj konferenciji će se tretirati sljedeće teme: teoretizacija i historija islamofobije, izgradnja nacionalnih država i islamofobija, a razgovarat će se i kontekstima genocida u Bosni i Palestini “kao ključnim pitanjima od interesa za studij islamofobije“. U narednim danima očekujte kratke osvrte o temama i zaključcima sesija svakog dana konferencije.

Ovogodišnja Međunarodna konferencija o islamofobiji nudi platformu za raspravu o različitim izazovima s kojima se muslimani suočavaju u doba globalne islamofobije. Ovogodišnja konferencija, koja se održava u Sarajevu, gradu s dalekom historijom interakcija različitih kultura, ali i sukoba, ima za cilj pročistiti razumijevanje islamofobije kao globalnog pitanja. Istraživat će kako se islamofobija manifestira na različite načine širom svijeta, što dovodi do marginalizacije, kontrole i sekuritizacije muslimana. Delegiranim temama i pitanjima konferencija nastoji izazvati te opresivne strukture promocijom kritičkih i kreativnih odgovora na njih.