fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Svjetski dan mentalnog zdravlja: mentalno zdravlje na radnom mjestu

Ovogodišnji Svjetski dan mentalnog zdravlja koji se obilježava 10. oktobra ima za temu mentalno zdravlje na radnom mjestu, kojom se pokušava naglasiti vitalna povezanost između mentalnog zdravlja i radnog mjesta. Sigurno i zdravo radno okruženje pridonosi mentalnom zdravlju kao zaštitni faktor. Nezdravi radni uvjeti koji uključuju stigmu, diskriminaciju i uznemiravanje posve sigurno predstavljaju rizike za mentalno zdravlje, smanjuju kvalitetu života te posljedično radnu produktivnost. Kako bi se prevenirali rizici i osigurala podrška i zaštita mentalnog zdravlja na radnom mjestu nužna je hitna akcija za gotovo 60% zaposlene svjetske populacije.

Donosimo vam ključne poruke ovogodišnjeg Svjetskog dana mentalnog zdravlja:

Mentalno zdravlje i radno mjesto su blisko povezani.

Podržavajuće radno okruženje doprinosi mentalnom zdravlju osiguravajući svrhovitost i stabilnost. Loši radni uvjeti mogu naštetiti mentalnom zdravlju smanjujući i zadovoljstvo poslom i radnu produktivnost.

Zaposlenici se suočavaju s rizicima za mentalno zdravlje.

Zaposlenici se mogu suočavati s raznim oblicima rizika za mentalno zdravlje, uključujući diskriminaciju, loše radne uvjete ili ograničenu slobodu. Loše plaćeni ili nesigurni poslovi često doprinose nedostatku adekvatne zaštite što zaposlenike izlaže raznim psiho-socijalnim rizicima.

Utjecaj na pojedinca.

Nedostatak podrške za oboljele od mentalnih poremećaja može se negativno odraziti na njihovo samopouzdanje, zadovoljstvo poslom, kapacitet rada, odsustva s posla, kao i sposobnost zapošljavanja. Slično mogu biti pogođeni i članovi porodice, odnosno osobe koje se brinu za oboljele.

Stigma stvara prepreke u zapošljavanju.

Stigma i diskriminacija koje prate osobe s mentalnim poremećajima često odmažu u zapošljavanju, kao i zadržavanju poslova. Smanjivanje diskrimincije na radnom mjestu kroz osvješćivanje, edukaciju i angažman oboljelih od mentalnih poremećaja može pomoći u stvaranju zdravijeg radnog okruženja.

Osposobljavanje nadređenih za podršku mentalnom zdravlju.

Poslodavci bi trebali osigurati osposobljavanje nadređenih osoba kako bi prepoznali i riješili potencijalne stresore na radnom mjestu. Osposobljeni nadređeni mogu davati učinkovitu podršku svojim timovima i poticati zdravije radno okruženje koje pruža više podrške.

Briga za vlastito mentalno zdravlje.

Iako vlade i poslodavci imaju primarnu odgovornost u zaštiti i promoviranju mentalnog zdravlja na radnom mjestu, svako od nas treba brinuti za vlastito blagostanje. Naučite tehnike upravljanja stresom i budite svjesni promjena u svom mentalnom zdravlju. Ako je potrebno, zatražite pomoć od onih kojima vjerujete – prijatelja, članova porodice, kolega, nadređenih ili psihologa i psihijatara.

Nahlino porodično i psihološko savjetovalište posvećeno je rješavanju psiholoških problema i razvijanju dugoročnog emocionalnog zadovoljstva svojih korisnika kroz primjenu efikasnog psihološkog savjetovanja s dugoročnim efektima.

U rad Savjetovališta uključene su stručne osobe: psiholozi i psihoterapeuti različitih psihoterapeutskih pravaca koji svojim znanjem i iskustvom pružaju pomoć i podršku svakom klijentu pojedinačno i pomažu im da prevladaju i najteže životne prepreke.

Zakazivanje termina na broj 061/659-656 u periodu od 12 do 16 h svakim danom osim petka i subote. Možete nas kontaktirati i putem Vibera ili WhatsAppa.