Osvrt na treći dan konferencije “Islamofobija: etnonacionalizam, kultura sjećanja i pripadnost”
U nedjelju, 26. maja 2024. u prostorijama Centra za edukaciju i istraživanje „Nahla“završen je i posljednji dan međunarodne konferencije “Islamofobija: etnonacionalizam, kultura sjećanja i pripadnost“ u organizaciji Međunarodne asocijacije za proučavanje islamofobije (IISRA).
Istraživački radovi koji su predstavljeni trećeg dana konferencije tretirali su sljedeće teme:
– Politike pripadanja, korištenje prošlosti
– Dijaspora i islamofobija
– Suprotstavljanje islamofobiji: uzvraćanje udarca
– Rodna perspektiva muslimanskog pitanja: francuski i nizozemski kontekst
Važno je naglasiti da Međunarodna konferencija o islamofobiji okuplja akademike, istraživače i istraživačice, ali i aktiviste i aktivistice, koji rade rame uz rame, svako u svom polju. Teoretičari, oni koji proizvode znanje, analiziraju i strukturiraju društvene pojave u odgovarajuća naučna polja, a aktivisti to znanje implementiraju i na terenu pružaju otpor svim oblicima društvene nepravde.
Za Nahlu, kao organizaciju koja se kroz svoj rad zalaže za borbu protiv diskriminacije i mržnje svih oblika, naročito je bilo dragocjeno čuti kako se druga društva, širom svijeta, bore protiv ovih društvenih anomalija, s fokusom na islamofobiju i rasizam u ovom kontekstu.
Kako se irsko društvo uključilo u borbu protiv rasizma i antimuslimanske mržnje s učesnicima i učesnicama konferencije podijelio je dr. James Carr, profesor na Odsjeku za sociologiju Univerziteta u Limericku.
Dr. Carr je kroz svoje izlaganje, u kojem je predstavio svoj rad „Ne možeš biti rasist i Irac; Irska kao prilika za suprotstavljanje islamofobiji“, prenio iskustvo projekta SALAAM koji djeluje na području cijele Irske i u svoje treninge i edukacije uključuje kako lokalne organizacije i službenike u javnim ustanovama, tako i samu muslimansku zajednicu, a sve u cilju pružanja alata i znanja koja će im pomoći da bolje odgovore različitim formama rasizma, diskriminacije i drugim oblicima kršenja ljudskih prava. Ovakva vrsta rada je važna, jer uključuje cijelu zajednicu u odgovor na nepravdu i borbu protiv diskriminacije i neravnopravnosti.
Profesor Carr u svom izlaganju je istakao kako je sada, kad i globalna javnost počinje prepoznavati islamofobiju i antimuslimanski rasizam kao opasnost koja prijeti našim društvima, pravo vrijeme da reagujemo i svoje kapacitete uložimo u rad na prevenciji zločina počinjenih iz mržnje i zaštitimo manjine od strukturalnog nasilja i dehumanizacije.
Posljednji panel bavio se rodnom perspektivom muslimanskog pitanja u Evropi u okviru kojeg su izlagačice govorile o kompleksnosti intersekcije roda, etnije i nacionalnog identiteta u diskursu o muslimanima u Evropi. Svoje radove su predstavile dvije mlade istraživačice, Sherilyn Deen i Berina Toprak, doktorantice na Univerzitetu u Amsterdamu. Ovaj panel bavio se različitim perspektivama roda, kako se stereotipiziraju muslimani, a kako muslimanke u Evropi, te kako se protiv tih stereotipa boriti.