Nađa Firdus-Kreso: Žene prečesto nisu svjesne svojih jedinstvenih potencijala
Ponukani pružanjem podrške ženama u karijernom razvoju na svakom koraku njihovog puta CEI Nahla je kreirala novi model karijernog savjetovanja. U maju i junu 2024. održana su dva modula treninga za karijerne savjetnice u okviru projekta „Engage. Inspire. Empower – Women in Business in Bosnia and Herzegovina”, koji podržava Vlade Švicarske. Sedamnaest novih karijernih savjetnica u naredne 4 godine realizirat će grupna karijerna savjetovanja za stotine žena u Sarajevu, Tuzli i Bihaću. Upoznajte ih!
Nađa Firdus-Kreso, People Partner u kompaniji Zira, jedna je od naših karijernih savjetnica, a na pitanje o svom profesionalnom iskustvu ističe da je posebno ponosna na kombinaciju rada u ljudskim resursima i domeni psihologije i psihoterapije koju je uspješno provodila u svojoj karijeri i edukaciji u posljednjih osam godina.
“Na poseban način razmišljanja koja ta kombinacija daje - ona čini i da smo konstantno usmjereni na pobuđivanje najboljeg u ljudima koji su prekoputa nas, bilo da se radi o ljudima koji se žele tek zaposliti, koji žele promijeniti posao i karijeru, ili samo žele razgovor, jer im treba da verbaliziraju svoje privatne i poslovne izazove i tako dođu do novih spoznaja i uvida.”
Tokom svoje karijere, dobila je mnošto dobrih savjeta, a u kombinaciji mnogih – izvukla je svoju sopstvenu zvijezdu vodilju: “Pravi uspjeh dolazi iz duboke radoznalosti za samospoznajom i za cjeloživotnim učenjem, ali i autentičnih odnosa s ljudima.”
Kao osvrt na sam trening i program koji uključuje karijerno savjetovanje, Nađa je podijelila:
“Smatram da je Nahlin program za karijernu podršku ženama izuzetno vrijedan, a možda najvrednije što ćemo pružiti kroz program kao karijerne savjetnice jeste alat o spoznaji dvije važne stavke - samospoznaja i samopouzdanje. Žene, posebno, nisu svjesne svojih supermoći, uzimaju zdravo za gotovo bogatsvo svojih iskustava i kompetencija iz raznih domena života te im karijerno savjetovanje, uz alat ProfilPass, pruža dublji pogled u srž sebe, a samim tim samospoznaju i samopouzdanje. Često kroz različite industrije svjedočimo da žene nastupaju sa manje pregovaračkog samopouzdanja, često nesvjesne sebe, ali i dijelom perfekcionistički u želji da 100% ispune sve “zadate uslove”.
Često je teško obuhvatiti i sročiti na koji način znanja i vještine možemo preslikati iz jedne domene u drugu i potrebno je raditi na osvještavanju transferabilnog znanja i vještina te bitnosti učenja u radu, jer na svakom novom poslu iznova učimo o tom konkretnom poslu, ali način razmišljanja i stav igraju generalno najbitniju ulogu.
Jedan od načina u radu sa ženama koje žele promijeniti karijeru, ali se plaše izlaska iz zone komfora, fokusira se na postepeno građenje samopouzdanja kroz samospoznaju, razumijevanje njihove motivacije, kočnica i rad na konkretnom planu. Bitno je identifikovati šta ih tačno zadržava, da li su to sumnje u lične sposobnosti, strah od neuspjeha ili nesigurnost u vezi sa nepoznatim. Zatim, dobro je kreirati plan koji uključuje male, ostvarive ciljeve, dok se paralelno razvijaju vještine koje će ih osnažiti za novi pravac u karijeri. Također, važno je raditi na sposobnosti da se promjene prihvate kao dio rasta, uz podršku iz njihove okoline i korištenje primjera uspješnih promjena kao motivacije.
Najbitnije je pomoći ženama da prepoznaju i razumiju vlastite emocije i kako one utječu na njihovo ponašanje, zatim raditi na upravljanju emocijama, kao i prepoznavanju emocija kod drugih. Razvijanje empatije je iznimno bitno, što podrazumijeva sposobnosti da prepoznaju i razumiju emocije drugih, što poboljšava komunikaciju i izgradnju odnosa. Zapravo, kroz grupno karijerno savjetovanje, žene razvijaju vještine aktivnog slušanja, davanja konstruktivnih povratnih informacija i asertivne komunikacije, čime postaju samouverenije i efikasnije u poslu. Od žena koje se prijave u program najviše očekujem dosta radoznalosti i strpljenja – ali i posvećenosti u otkrivanju same sebe.”
Pored toga, Nađa se osvrnula i na kolektivne izazove i razvijanje otpornost prema njima, u smislu samorefleksije, otvorenosti za povratnu informaciju i nove izazove, kao i građenje mreže podrške: “Izuzetno je bitno da su žene podrška jedne drugima, da crpe energiju i motivaciju iz uspješnih priča žena oko sebe, te da podižu jedna drugu kroz podršku i mentorstvo.”
U razgovoru sa Nađom, ali i vašem budućem karijernom savjetovanju možete očekivati mnoštvo dobrih resursa, a sa nama je podijelila par i to:
- The Oz principle, Roger Connors
- 7 navika uspješnih ljudi, Stephen R. Covey
- Sheryl Sandberg: Why we have too few women leaders | TED Talk