Mapiranje zločina iz mržnje u BiH za OSCE - 2021
Pripremila: Ilma Čosić, aktivistica Inicijative PRVI
Prošle godine, na prijedlog Organizacije islamske saradnje (OIC), generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju kojom se 15. mart proglašava Međunarodnim danom borbe protiv islamofobije. Na ovaj datum 2019. godine izvršen je teroristički napad na dvije džamije na Novom Zelandu u kojem je smrtno stradala 51 osoba, a desetine su povrijeđene. Napadi na muslimane i muslimanke, njihove bogomolje i imovinu, često se ne nazivaju terorističkim napadima, koriste se eufemizmi i nalaze opravdanja.
Nakon samoubilačkih terorističkih napada 11. septembra u SAD-u muslimani i muslimanke izloženi su sve češćim rasističkim napadima, antimuslimanska retorika dolazi od najutjecajnijih političkih vođa te je čitava muslimanska zajednica često okarakterisana kao sigurnosna prijetnja. Ovakav odnos prema muslimanskoj zajednici u Evropi se intenzivirao od pristizanja sirijskih, ali i drugih izbjeglica na evropsko tlo. Evropa se tada susreće s nebijelim nekršćanskim ljudima i njene vanjske politike često šalju poruku kako se bijela, kršćanska Evropa mora zaštititi. Takva retorika doprinosi ranjivom položaju muslimana i muslimanki i čini ih lakom metom.
Koristimo ovaj datum kao priliku da skrenemo pažnju na izvještaj o zločinima iz mržnje u čijoj izradi je učestvovala Nahlina Inicijativa PRVI (Inicijativa protiv rasne i vjerske intolerancije). Riječ je o izvještaju koji kreira Ured za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) pri Organizaciji za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE). Ovaj izvještaj je najveća baza podataka o zločinima protiv čovječnosti u svijetu te predstavlja podatke koje su prikupile same državne institucije, kao i podatke nevladinih i međunarodnih organizacija. U izvještaju za 2021. godinu učestvovala je 41 zemlja, sam izvještaj pokriva zločine počinjene u 44 zemlje, a riječ je o zločinima motiviranim predrasudama i to u sljedećim kategorijama:
- Rasistički i ksenofobični zločini iz mržnje;
- Antiromski zločini iz mržnje;
- Antisemitski zločini iz mržnje;
- Antimuslimanski zločini iz mržnje;
- Antikršćanski zločini iz mržnje;
- Drugi zločini iz mržnje na osnovu vjeroispovijesti ili vjerovanja;
- Rodno zasnovani zločini iz mržnje;
- Anti-LGBTI zločini iz mržnje;
- Zločini iz mržnje prema osobama s invaliditetom.
Monitoring zločina počinjenih iz mržnje i njihovo bilježenje od izuzetnog su značaja iz razloga što državne institucije često nemaju dovoljno ljudskih i materijalnih kapaciteta, kao ni razvijene mehanizme za praćenje ovih društvenih devijacija. Pored navedenog, sve prisutnije desničarske snage, kako u zemljama Zapada tako i u regionu, nisu motivirane da govore o zločinima iz mržnje, jer su često govori i potezi tih političara inspiracija i motivacija zločincima. Rezultat slabog ili nepostojećeg odgovora države na ove zločine jeste nepostojanje sistema zaštite marginalizovanih i ugroženih grupa koje su žrtve.
Bosni i Hercegovini, pored navedenog, problem predstavljaju i složen i nepovezan politički sistem, različiti nivoi vlasti s često nejasnim nadležnostima te izuzetno spor i komplikovan birokratski aparat. Ovakva postavka stvarnosti često je za žrtve obeshrabrujuća i stvara osjećaj usamljenosti i povjerenje u institucije je vrlo nisko ili ne postoji. Civilni sektor u tom smislu igra veliku ulogu i važan je faktor u procesu uspostavljanja povjerenja između države i građana i građanki te može neovisno i objektivno izvještavati s terena.
Zbog svega navedenog, aktivistice i aktivisti Inicijative PRVI, godinama unazad učestvuju u izradi Hate Crime Reporta i prikupljaju podatke o incidentima, diskriminaciji i zločinima iz mržnje na osnovu vjere i uvjerenja. Iz godine u godinu, broj zločina je sve veći te je ovo dodatni motiv u nastavku borbe protiv vjerske netolerancije u našem društvu u cilju kreiranja kohezivnijeg i slobodnijeg društva za sve one koji žive i borave na teritoriji Bosne i Hercegovine. Većina incidenata i zločina koje prijavi Nahlina Inicijativa PRVI nađu se u finalnom izvještaju te se često radi o slučajevima koje je prijavila samo Inicijativa.
Kompletan izvještaj o zločinima mržnje na teritoriji Bosne i Hercegovine za 2021. godinu možete naći OVDJE.