fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Kodiraj: vodič za buduće programere/programerke

U okviru serijala članaka “Edukacija i karijerna navigacija” razgovaramo sa inženjerkom elektrotehnike i našom predavačicom na IT programima i istražujemo korake za ulazak u svijet programiranja, govorimo o resursima za učenje i otkrivamo perspektive koje tržište pruža u ovoj dinamičnoj industriji.

Šta bi preporučila osobi koja nije sigurna da li se upustiti u to?

Programiranja može biti super izbor, čak i za nekoga ko u početku nije siguran u to.

Programiranje nam omogućuava da istražimo svijet tehnologije i otkrijemo svoje interese. Isprobavanjem možemo steći praktično iskustvo i vidjeti hoće li nam to odgovarati. Programiranje uključuje logično razmišljanje i rješavanje problema. Učenje kodiranja pomaže u razvoju vještina kritičkog razmišljanja, sposobnosti rastavljanja složenih problema na manje dijelove kojima se može upravljati i pronalaženju kreativnih rješenja. Ove vještine su primjenjive i u ostalim aspektima života i rada.

Programske vještine vrlo su svestrane i tražene u raznim industrijama. Bez obzira na vašu karijeru, osnovno razumijevanje programiranja može biti korisno. Može otvoriti mogućnosti u područjima kao što su razvoj softvera, analiza podataka, web razvoj, pa čak i automatizacija.

Programiranje vam omogućuava da gradite i stvarate stvari (i to dok sjedite i kuckate za laptopom) - od jednostavnih skripti do potpunih aplikacija, možete oživjeti svoje ideje. Vidjeti rezultate svog rada (pa čak i ako je to obična kalkulator aplikacija) i imati mogućnost stvaranja funkcionalnog softvera koji može riješiti probleme iz stvarnog svijeta ili jednostavno učiniti zadatke učinkovitijima je neprocjenjiv osjećaj.

Programiranje vas uči kako se prilagoditi novim tehnologijama i jezicima. Potiče kontinuirani način razmišljanja o učenju, budući da se polje brzo razvija. Počevši s programiranjem, razvijate sposobnost učenja i prilagodbe novim konceptima i alatima, što je vrijedna vještina u našem brzom, tehnologijom vođenom svijetu.
Last but not least, početi s programiranjem je lični izbor i važno je imati otvoren um i biti voljan istraživati. U redu je u početku imati sumnje ili nesigurnosti. Možete započeti s uvodnim resursima, online tutorialima ili kursevima kodiranja kako biste stekli osjećaj za programiranje i vidjeli hoće li vam se svidjeti. To je putovanje učenja i rasta, a svoj put uvijek možete prilagoditi kako stiečete više iskustva i znanja.

Uvijek možemo odustati ali, kao i većina stvari u životu, ne znamo da li je nešto za nas dok to ne isprobamo.

Kako ocijeniti da li je to posao/oblast za mene?

Ako niste sigurni odgovara li vam programiranje, evo nekoliko koraka koje možete poduzeti da biste procijenili svoj interes i sklonosti:
1. Započnite s uvodnim resursima
Započnite istraživanjem uvodnih resursa za programiranje, kao što su Codecademy, freeCodeCamp ili Khan Academy koji nude kurseve prilagođene početnicima koji vam mogu dati feeling programskih koncepata i pomoći vam da razumijete osnove. Ovo praktično iskustvo omogućit će vam da procijenite svoj interes i vidite uživate li u prirodi programiranja koja se temelji na rješavanju problema i logici.
2. Isprobajte različite jezike
Programski jezici razlikuju se u sintaksi i namjeni, pa može biti korisno eksperimentirati s različitim jezicima kako biste pronašli onaj koji vam odgovara. Na primjer, Python se često preporučuje početnicima zbog svoje jednostavnosti, čitljivosti i svestranosti. Alternativno, možete istražiti JavaScript za web razvoj ili C++ za sistemsko programiranje. Isprobavanje različitih jezika pomoći će vam da shvatite koji je ugodniji i koji je u skladu s vašim ciljevima.
3. Izradite jednostavne projekte
Dok stičete neko temeljno znanje, izazovite se da izgradite jednostavne projekte ili riješite probleme kodiranja. To može biti mali uslužni program naredbenog retka, jednostavna web stranica ili interaktivna igra. Uključivanje u praktične projekte pružit će vam praktično iskustvo i omogućiti vam da vidite izravne rezultate svojih programskih napora. Procijenite kako se osjećate tokom procesa i motivira li vas osjećaj postignuća da dalje istražujete.
4. Razmislite o svom iskustvu
Redovito razmišljajte o svojim iskustvima s programiranjem. Zapitajte se nalazite li radost i zadovoljstvo u rješavanju problema, logičkom razmišljanju i stvaranju softverskih rješenja. Razmislite uživate li u procesu otklanjanja pogrešaka i problema. Procijenite osjećate li znatiželju i želju da istražite više koncepata programiranja. Razmišljanje o vašim iskustvima može vam pomoći da procijenite svoju razinu interesa i strasti za programiranje.
Zapamtite, učenje programiranja zahtijeva vrijeme i trud. Uredu je nailaziti na izazove i neuspjehe na putu. Budite otvorenog uma, ostanite ustrajni i neprestano procjenjujte svoju razinu interesa i volju.

Koliko vremena je potrebno, prema tvojoj procjeni da se stekne određeni nivo znanja dovoljan za praktični rad u toj oblasti?

Svako učenje je individualno i zavisi od više faktora koji uključuju prethodno iskustvo sa konceptima programiranja, predanost učenju, složenost programskog jezika koji odaberete i količinu vremena posvećenosti, pa tako i ovo. Vremenski okvir može varirati od osobe do osobe, ali učenje osnova i usvajanje temeljnih koncepata može se postići u roku od nekoliko mjeseci.
Ukoliko je neko prirodno nadaren za programiranje, brzo rješava logičke probleme, a želi se baviti C++, onda je u tom slučaju potrebno nekih 6 mjeseci. Za osobu koja još nema razvijeno logičko razmišljanje taj period će biti duži - godina ili godina i po. Ukoliko je oblast data analysis onda bih rekla da je tu potreban manji period, od nekih 6 mjeseci maksimalno s tim što bi se dodatno trebala savladati statistika. Za web development također sve zavisi od tehnologije, s tim što većina kurseva predviđa period od 6 mjeseci.
Također, bitno je napomenuti da je programiranje proces koji traje. Tehnologije se brzo razvijaju i neophodno je kontinuirano praćenje novosti putem portala i formula kako bismo ostali dijelom procesa.
Svako uči vlastitim tempom tako da se vremenski okvir razlikuje za sve nas. Najbitnije je ostati dosljedan, radovno vježbati, imati strpljenja i dati vremena napretku na našem putu programiranja.

Gdje pronaći materijal za edukaciju?

Od svih materijala koje sam uvijek koristila, course provideri kojima se uvijek vraćam su Coursera, edX (za učenje potpuno nove oblasti) i udemy (kada se radi o savladavanju neke nove tehnologije).

Naučio/la sam programirati – I šta sad? Koji je sljedeći korak?

Otvorite profil na github.com, napravite projekte koji će služiti kao demonstracija vašeg znanja i naučenog, postavite ih na github i imate svoj portfolio koji će poslodavcima dati uvid u vaš rad.

Ukratko svi koraci koje osoba treba poduzeti ukoliko se odluči baviti programiranjem?

Ako se odlučite baviti programiranjem, prvo što biste trebali učiniti je odrediti svoje ciljeve i što želite postići programiranjem. Programiranje je golemo područje s brojnim jezicima, okvirima i domenama, stoga je važno imati jasan smjer.
Evo nekoliko koraka za početak:
1. Odabir jezika
Istražite različite programske jezike i odaberite onaj koji je u skladu s vašim ciljevima. (neki od najpopularnijih jezika za početnike uključuju Python i JavaScript). Svaki jezik ima svoje prednosti i područja primjene. C i C++ su najrasprostranjeniji u sistem inžinjeringu, razvoju igara, ugradbenim sistemima, JavaScript u web developmentu, razvoju mobilnih aplikacija, IoT-u i sl., dok je Python u web developmentu, data scienceu i machine learningu, devopsu itd.
2. Instaliranje razvojnog okruženja Instalirajte potrebne alate i softver potreban za programiranje na odabranom jeziku.
To obično uključuje instaliranje razvojnog okruženja (IDE) specifičnog za jezik koji ste odabrali (VS code, Anaconda, CodeBlocks), a moguće je koristiti i online verzije IDE poput repl.it.
3. Naučite osnove
Upoznajte se s osnovama programiranja. Potrebno je razumjeti koncepte kao što su varijable, tipovi podataka, kontrolne strukture (petlje i if-ovi/uslovi), funkcije i objektno orijentirano programiranje (OOP).
4. Pronađite odgovarajuće resurse za učenje
Da li je u pitanju mentor/mentorica ili online kurs/vodič, veoma je važno imati nekoga ko će vas znati uputiti kako se ne biste izgubili u moru materijala. Platforme za kodiranje (leetcode, hackerrank isl), knjige ili video kursevi za učenje programiranja su odličan i dovoljan izbor. Dostupni su mnogi resursi, besplatni i plaćeni, koji služe početnicima, a neki od njih su Codecademy, freeCodeCamp i Coursera. Neke od najpoznatijih plaćenih verzija su udemy i udacity.
5. Počnite kodirati
Nakon svakog pređenog gradiva počnite pisati male programe i jednostavne vježbe da biste primijenili ono što ste naučili i stekli praktično iskustvo. Vježbajte redovito kako biste ojačali svoje razumijevanje i poboljšali svoje vještine.
6. Rad na projektima
Kad steknete samopouzdanje i znanje, počnite raditi na malim projektima koji vas zanimaju jer izrada projekata omogućava vam da primijenite ono što ste naučili i pruža praktično iskustvo.
7. Vježbajte rješavanje problema
Programiranje često uključuje rješavanje složenih problema. Redovno vježbajte izazove kodiranja i vježbe rješavanja problema kako biste izoštrili svoje vještine rješavanja problema i poboljšali svoju sposobnost pisanja učinkovitog i optimiziranog koda.
8. Kontinuirano učite i istražujte
Programiranje je polje koje se stalno razvija, stoga budite u toku s najnovijim trendovima, bibliotekama i okvirima. Istražite različite domene, kao što su web razvoj, razvoj mobilnih aplikacija, data science ili game development, kako biste otkrili što vas najviše zanima.
Zapamtite da programiranje zahtijeva strpljenje, upornost i spremnost da se uči iz pogrešaka. Prihvatite izazove i budite spremni uložiti vrijeme i trud u svladavanje zanata. Sretno na vašem programerskom putu!