fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Insta-štivo i prašina na neuronima

Ko su i gdje su naši heroji današnjice i zašto su oni ispodprosječni ljudi? Dovoljno je pogledati ko dobije najviše pažnje, na kakve evente je najveći odaziv i bojim se da ćemo dobiti vrlo jasnu sliku našeg društva. Ili pak da vidimo šta to čitaju mladi umovi čiji vršnjaci su nekada pokretali revolucije i mijenjali svijet.

Za nahla.ba napisala: Amina Šljivo

Iz kojeg je ugla knjiga najfotogeničnija?

Iako će biblioteke vjerovatno uskoro postati muzeji (mada bolje i to, nego da završe kao Vijećnica – glavna lokacija za evente za široke mase i za fotografiranje mladenaca u spontanim, zanesenjačkim pozama), a knjige samo izložbeni eksponati, treba ipak pogledati šta se vrti po rukama nekih srednjoškolaca dok sjede na tramvajskoj stanici. Nora Roberts, Dan Brown… Ili možda bolji pokazatelj – šta se vrti po instagramu kao #inspiration #MyFavBook #BookChallenge. Jer su knjige danas fotogenični raznobojni predmeti koji se odlično uklope u onu postavku na rustikalnom drvenom stolu uz šolju kafe. Poželjno s otiskom šolje i mrljom kafe na listu knjige. Lajk!

Ili još bolje – citati na raznobojnim teksturama, s floralnim okvirom ili nekom sanjivom, razdraganom djevojčicom koja trči na livadi punoj cvijeća u pozadini. Pa zašto bi neko čitao cijelu knjigu kad će najpopularniji citati svakako osvanuti na coverima i instagram profilima? Samo ne znam hoće li znati je li Ivo Andrić bio bh. nobelovac ili “onaj frajer s fejsbuka što je pra’o pametan”.

Previše informacija - premalo znanja

Društvo pada na niske grane, izloženi smo prevelikoj količini informacija, ali vrlo je malo kvalitetnih i pozitivnih. Umovi postaju skučeni i mračni, a na neuronima se počela skupljati prašina. Ukoliko unaprijed nismo bili izloženim kvalitetnom sadržaju (poput starih klasika i kritičkih osvrta) i naviknuti na njega, teško nam je izgraditi filtere koji neće propuštati šund i trivijalni sadržaj, pa nam neće po automatizmu biti zanimljive društvene teme koje se tiču zajednice i na kojima bismo mogli i morali raditi. Ili ideje – ideje su ključ u razvijanju jednog mladog mozga. Sve dok nas bude više zanimalo zašto se Angelina razvela od Brada nego to što Njemačka 2017. godine pušta u saobraćaj prvi voz koji radi na hidrogen i koji će emitovati 0% zagađenja, jer će jedini nusproizvod biti vodena para, teško je pričati o revolucionarnim promjenama.

A tek ideja o odlasku u Njemačku jer ćeš zaraditi više para! Ne ide se u Njemačku zbog para, već prvenstveno zbog socijalnog sistema koji prosječnom građaninu omogućava da sačuva ljudsko dostojanstvo. I da prepoznaš bolje stvari, pa dođeš ovdje da ih implementiramo skupa – Don Kihot i Sančo Pansa protiv vjetrenjača (da, da – morali ste pročitati lektiru na početku prvog polugodišta u drugom razredu da biste znali metaforu vjetrenjača i Don Kihota).

Zato se nemojte ustručavati da tražite preporuke kvalitetnih knjiga za čitanje i nemojte da vam je mrsko uzeti one nefotogenične, smeđe, koje se teško listaju. One najljepše mirišu i s njima najdublje proniknete u beskrajne dubine mudrosti onih po čijim imenima bi se trebale zvati škole i bulevari.