fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Drugi dan konferencije “Islamofobija: etnonacionalizam, kultura sjećanja i pripadnost”

U toku je drugi dan međunarodne konferencije “Islamofobija: etnonacionalizam, kultura sjećanja i pripadnost” čiji je suorganizator Centar za edukaciju i istraživanje Nahla. Riječ je o trećoj godišnjoj konferenciji koju organizira Međunarodna asocijacija za izučavanje islamofobije (IISRA), a ove godine okuplja najveći broj istraživača i istraživačica dosada.

Danas su na redu izlaganja eminentnih profesora i profesorica i istraživača i istraživačica poput Elsadiga Elsheikha, Jasmin Zine, Đermane Kurić, Marwana Mohammeda i mnogih drugih. Radovi koji će danas biti predstavljeni tretirat će sljedeće teme:

  • Islamofobija i uspon globalnog etnonacionalizma
  • Policijska kontrola i globalni rat protiv terorizma
  • Etnonacionalizam i pripadnost
  • Uobražavanje muslimanske prijetnje
  • Politika zamjene, demografski strahovi, teorije zavjere i rasni ratovi
  • Zakoni, mediji i nadzor
  • Kanadski islamofobni horizonti
  • Žensko tijelo i modernost

Panel koji je otvorio drugi dan konferencije pokazao nam je da, iako je analiza lokalizirane islamofobije kroz historiju od značajne važnosti, jednako je važno istražiti ulogu savremene islamofobije u „promociji“ etnonacionalizma u globalnom kontekstu. Naprimjer, u proteklih nekoliko desetljeća nova istraživanja smještaju islamofobiju unutar šireg duštveno-političkog konteksta neoliberalizma u mnogim zemljama. Istraživači naglašavaju da je percepcija muslimana kao „Drugih“ ili „Ostalih“ u današnjem globaliziranom neoliberalnom i militariziranom svijetu utemeljena na etnonacionalističkom nezadovoljstvu zbog neuspjeha nacionalnih projekata u mnogim sektorima, kao što su zdravstvena zaštita, obrazovanje, stanovanje i povezane politike koje upravljaju današnjim društvima, kako na globalnom sjeveru tako i na jugu.

Dok se današnje sesije nastavljaju, ponavljamo da promjena počinje sa
svakim od nas. Ovim razgovorima želimo posijati sjeme empatije,
razumijevanja i solidarnosti. Samo zajedno možemo kultivirati budućnost u
kojoj se slavi različitost i svi se osjećaju cijenjenim i poštovanim.