U svim situacijama kad, zbog specifičnog stanja organizma ili posljedica oboljenja, nije moguće ishranom zadovoljiti potrebe za vitaminima i mineralima potrebno je uključiti adekvatnu suplementaciju.
U starijoj životnoj dobi posebno je važno paziti na adekvatan unos sljedećih vitamina i minerala:
Vitamin C
Ovaj izrazito jak antioksidans pomaže u postizanju bolje otpornosti organizma na infekcije – povećava proizvodnju leukocita i štiti ih od slobodnih radikala. Suplementacija se posebno savjetuje osobama sklonim raznim upalama, u fazi oporavka nakon operativnih zahvata, pušačima (i aktivnim i pasivnim), onima koji boluju od hipertireoze, nedostatka željeza te onima koji preventivno uzimaju acetilsalicilnu kiselinu. Nedostatak ovog vitamina izaziva oksidativni stres i ubrzava proces starenja. Preporučeni dnevni unos za žene iznad 65 godina je od 75 mg/dan do 2000 mg/dan.
Vitamini B kompleksa
Neophodni su za procese stvaranja energije, metabolizam ugljikohidrata, masti i proteina, stvaranje krvnih ćelija, za bolje pamćenje i vedriju starost te očuvanje mentalne funkcije. U trećoj dobi posebno je smanjena apsorpcija vitamina B12 iz hrane, pa je suplementacija poželjna. Dnevne potrebe su okvirno 2,4 mcg, kod dijabetičara i osoba s bubrežnim oboljenjima – 1 mg.
Vitamin D
Nedostatak vitamina D prisutan je zbog smanjenog izlaganja suncu, narušene funkcije bubrega, stanjenja i starenja kože te smanjenog unosa hrane bogate ovim vitaminom. Nedostatak vitamina D vodi ka razvitku osteomalacije, rahitisa i miopatije, povezan je sa smanjenom gustoćom koštane mase, narušenom pokretljivošću, povećanim rizikom od padova te rizikom od nastanka kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i reumatoidnog artritisa. Zbog svega toga suplementacija je poželjna, uz konsultaciju s ljekarom i pažljivo doziranje, u skladu s potrebama organizma.
Magnezij
Magnezij je izuzetno važan mineral koji doprinosi regulaciji povišenog šećera u krvi i utječe na neuromišićnu provodljivost. Potrebe za magnezijem u starijoj životnoj dobi su posebno velike kod osoba koje zbog probavnih smetnji izbjegavaju hranu bogatu magnezijem (mahunarke), kod osoba koje koriste diuretike i blokatore želučane kiseline (zbog smanjene apsorpcije magnezija), kod dijabetičara (dolazi do gubitka urinom zbog promjena u funkciji bubrega) te kod hroničnog zatvora.
Preporuka je da se uzima 300 do 400 mg magnezija dnevno kroz suplementaciju.
Kalcij
Nedostatak kalcija se javlja postepeno, zbog smanjene apsorpcije, smanjenja nivoa estrogena tokom menopauze i drugih razloga.
Suplementacija je preporučena samo kod potvrđenih dijagnoza i značajnog nedostatka ovog minerala. Preporuke su da se polovina potreba zadovolji hranom, a druga polovina suplementima. Potreban je oprez kod suplementacije jer prekomjeran unos može utjecati na stvaranje bubrežnih kamenaca i do srčanih oboljenja.
Omega masne kiseline
Imaju povoljan efekat na zdravlje krvnih žila i kapilara, smanjuju nivo triglicerida i holesterola, sprečavaju aterosklerozu i smanjuju krvni pritisak. Omogućuju bolji protok krvi do svih organa i tkiva, a time i do mozga – povoljno utječu na kognitivne funkcije te usporavaju razvoj staračke demencije. Ukoliko je unos hranom smanjen (nedovoljno se unosi plava riba, lanene sjemenke, orašasti plodovi…) poželjna je suplementacija.