MENTI: Blossom Trip – kuća bosanske duše s osmijehom za svakog putnika
Uz fascinantne ljepote bosanskih krajolika, upravo je bosanska duša ta koju turisti spominju kao jedan od osnovnih razloga ponovljenih posjeta. Kvalitetne temelje za bavljenje turizmom godinama je gradila Tea Manko iz Vareša, polaznica Nahlinog programa MENTI, koja je upravo pandemiju iskoristila za ostvarenje svojih poduzetničkih ciljeva i osnovala putničku agenciju “Blossom Trip“.
Putovanje je nasušna potreba. Susreti s turistima, razgovori i upoznavanje s bogatom historijom naše zemlje dio su naslijeđa bosanskog čovjeka. Onom ko mu se dobrom namjerio s osmjehom i pjesmom uzvrati jer gostoprimstvo je odlika ovog podneblja. Za tu prefinjenost u odnosu prema strancu vezuje se i anegdota Muse Ćazima Ćatića, boema i pjesnika života. Naime, često je sjedio u hotelu Evropa i prelistavao dnevnu štampu, znalo se da je feslija, ali ne da je obrazovan i poznavalac nekoliko svjetskih jezika. Kad je 1911. došla delegacija s Magadaskara upravo ih je on proveo kroz Sarajevo i upoznao s kulturnom baštinom zemlje i grada. Narednog dana delegacija ga je ljubopitljivo molila da pođe na Magadaskar i predaje književnost. Naravno, njegov slobodni duh je odbio takvu ponudu.
Uz fascinantne ljepote bosanskih krajolika, upravo je bosanska duša ta koju turisti spominju kao jedan od osnovnih razloga ponovljenih posjeta. Kvalitetne temelje za bavljenje turizmom godinama je gradila Tea Manko iz Vareša, polaznica Nahlinog programa MENTI, koja je upravo pandemiju iskoristila za ostvarenje svojih poduzetničkih ciljeva i osnovala putničku agenciju “Blossom Trip“.
Za početak želim da vam kažem da sam do nedavno ja bila ta koja je samo slušala ovakve priče, a sada jednu takvu i sama pričam, kaže Tea.
Ko je Tea Manko i kako je nastao Blossom Trip?
Tea je rođena krajem osamdesetih godina u Varešu, gdje je završila osnovno i srednje obrazovanje. Ponukana osebujnom svjetskom historijskom baštinom upisuje historiju na Filozofskom fakultetu u Sarajevu. Zbog iznenadnog zapošljavanja studiranje je stavila na “čekanje”, a dotadašnja znanja i sposobnosti je ustremila na polaganje ispita za turističkog vodiča 2009. godine, što je i odredilo njen karijerni put. Stekla je značajno iskustvo kroz obuke, volonterski rad i profesionalno usavršavanje, što je na koncu i uobličila te realizovala dugogodišnju ideju osnivanja vlastite turističke agencije. U jednom stanovitom trenutku, kad se nakon gubitka posla (zbog COVID pandemije) našla na raskrsnici, odlučuje da snovi postanu realnost i s prijateljima dogovara koncept nove (buduće) turističke ponude.
Pri pomenu straha i mogućih prepreka prilikom ulaska u posao Tea je iskrena: Da budem iskrena, nisam imala nikakvih posebnih strahova. Iskustvo, podrška porodice i kolega bili su sasvim dovoljni da bez većih strahova i kočnica krenem u sve ovo. Ideja je odavno postojala, slobodno vrijeme je već ranije korišteno za učenje o poslu i istraživanje, iskustvo je nadolazilo svakim radnim danom, tako da je samo trebao doći pravi momenat za pokrenuti ono što je već negdje imalo svoj zametak.
Osnivanje firme u jeku pandemije je bilo izazovno, ali ne i nepremostivo. Iako je turizam osnovna djelatnost, posao se uspio proširiti. Blossom d.o.o. je trenutno u fazi slaganja utisaka jer privodimo kraju prvu godinu poslovanja, a imamo mnogo ideja, mnogo novih partnera i suradnika, tako da zimu planiramo posvetiti daljem unapređenju i provođenju novih ideja u stvarnost – ističe Tea. Svoju ponudu Blossom plasira putem oficijelne FB stranice kao i web stranice, a do klijenata uglavnom dolazi preporukom “od usta do usta” ranijih korisnika ili kroz online alate rada. Trenutno tim broji tri uposlenika, a kao odgovor na pandemiju razvila se dodatna djelatnost koju planiraju zadržati.
Radni dani su nadasve heterogeni, nijedan se ne mjeri s onim što je bilo “jučer” i uprkos zahtjevnosti i obimu posla, Tea pronalazi zadovoljstvo u malim djelima. Porodica, osmijeh radnika, dobra komunikacija, čitanje i primjenjivanje istočnjačke filozofije su načini na koje smiruje unutarnja i vanjska previranja.
Smatram da je jedna od najbitnijih vodilja za mene izreka koja kaže: Želiš promijeniti svoj život? Onda prvo promijeni svoje misli. Iako je vlastiti biznis donio mnogo novih obaveza i problema, donio je i nešto posebno što bih mogla opisati jednom riječju: RAHATLUK. Zaista je neopisiv osjećaj znati da radiš sebi i za sebe i da sad imaš šansu ponašati se prema saradnicima onako kako si želio da se tvoji poslodavci ponašaju prema tebi. Svaki osmijeh i dobro raspoloženje mojih kolega je ogromna satisfakcija za mene.
Tea i MENTI
Kao polaznica Nahlinog programa “MENTI – mentorstvo i edukacija za nove tržišne inovatorice” ističe važnost neformalnog obrazovanja: Kad je u pitanju formalno obrazovanje, zaista moram reći da je tu gotovo nemoguće steći znanja i praksu za bavljenje poduzetništvom bilo koje vrste. Sva ta znanja sam usvojila neformalnim obrazovanjem, odnosno tamo gdje sam sama uspjela doći radom i trudom, a veliko hvala tehnologiji koja nam je omogućila da učimo i istražujemo sve što nam je potrebno te u samo par klikova dođemo do potrebnih informacija.
Za kraj ostavlja važnu poruku svim ženama koje se žele usuditi živjeti svoje snove:
Jaka želja je već pola pređenog puta, ona će vas odvesti tamo gdje treba i dati vam potrebnu snagu za borbu, jer borba zna biti i duga i teška, ali iz svake te borbe izađete ili kao pobjednik ili s naučenom lekcijom koja će vam olakšati sljedeću borbu.
Ovaj članak je dio Nahlinog projekta "MENTI – mentorstvo i edukacija za nove tržišne inovatorice". Edukacijom i mentorstvom pomažemo poduzetnicama iz cijele BiH da osvijeste svoje kapacitete i izgrade ili unaprijede svoj brend, aktivno promovirajući žensku poduzetničku kulturu u BiH. Na ovaj način u saradnji sa stručnjacima nastojimo odgovoriti i na najizazovnije periode u razvoju jednog brenda.
Projekat finansijski podržan iz sredstava FIGAP II programa - Program za implementaciju Gender akcionog plana BiH (FIGAP II program 2017-2020) rezultat je saradnje Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine - Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, Gender centra Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Gender centra Vlade RS, a njegov je cilj da osigura održivu provedbu Gender akcionog plana Bosne i Hercegovine. Program podržava Kraljevina Švedska, koju predstavlja Ambasada Kraljevine Švedske u Bosni i Hercegovini (Embassy of Sweden in Sarajevo), putem razvojne agencije SIDA.