fbpx
  svaki dan, osim subote, 11.30-21.00
 E-mail: info@nahla.ba      +387 33 710 650

Svjetski dan zdravlja 2025: Zdravi počeci, budućnost puna nade

Svjetski dan zdravlja obilježava se širom svijeta 7. aprila, na godišnjicu osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) 1948. godine. Svake godine, ovaj dan skreće pažnju na određenu zdravstvenu temu koja je od značaja za ljude širom svijeta.

Izvor: who.int

Ovogodišnja tema je usmjerena na zdravlje majki i novorođenčadi, pod nazivom “Zdravi počeci, budućnost puna nade” (Healthy beginnings, hopeful futures).

Prema najnovijim procjenama, skoro 300.000 žena godišnje izgubi život zbog trudnoće ili porođaja; više od 2 miliona beba umire u prvom mjesecu života, a oko 2 miliona ih se rodi mrtvo. To znači da se svakih 7 sekundi dogodi jedan smrtni ishod koji se mogao spriječiti – gubici koji donose ogromnu tugu i bol milionima porodica širom svijeta.

Iako se smrtni slučajevi majki i novorođenčadi dešavaju u svim regijama, velika većina ih se bilježi u najsiromašnijim zemljama i onima pogođenim sukobima, krizama i ratovima. Kada se zdravstvene ustanove zatvore, napadnu, kada su putevi do njih blokirani ili kada se prekine snadbijevanje medicinskim materijalom, trudnice i novorođenčad – kojima je potreban redovan pristup zdravstvenim uslugama – suočavaju se s ozbiljnim, često po život opasnim rizicima.

Ako se trenutni trendovi nastave, čak 4 od 5 zemalja neće uspjeti ostvariti globalne ciljeve Ujedinjenih nacija za poboljšanje stanja majki do 2030. godine i 1 od 3 zemlje neće dostići ciljeve za smanjenje smrtnosti novorođenčadi. Ograničena finansijska sredstva dodatno ugrožavaju napredak, jer su mnogi programi koji pružaju ključne zdravstvene usluge zaustavljeni, a važno medicinsko istraživanje o trudnicama, dojiljama i djeci je usporeno.

Ovogodišnja kampanja, koja će trajati do 2026. godine, pozvat će vlade, donatore i zdravstvenu zajednicu da ulažu u dokazane, visokoučinkovite intervencije kao dio napora za poboljšanje kvalitete zdravstvene njege. To uključuje usluge vezane za trudnoću radi ranog otkrivanja komplikacija, hitnu akušersku pomoć – s obzirom na to da se većina smrtnih slučajeva majki i novorođenčadi događa tokom ili neposredno nakon porođaja – kao i posebnu njegu za prijevremeno rođene i male bebe. Komplikacije povezane s prijevremenim rođenjem sada su vodeći uzrok smrtnosti djece mlađe od pet godina u svijetu.

WHO će također naglasiti potrebu da zdravstveni sistemi odgovore na mnoge temeljne zdravstvene probleme koji utiču na zdravlje majki i novorođenčadi. To uključuje ne samo direktne akušerske komplikacije, već i mentalne zdravstvene probleme, pothranjenost (uključujući i neuhranjenost i pretilost, kao i nutritivne deficite) te sve veće opterećenje nezaraznim bolestima.

Pored napora da se spasu životi, kampanja će skrenuti pažnju i na dugoročnu zdravstvenu i socijalnu dobrobit žena. Ovo uključuje:

  • Zalaganje za zakone i politike koje štite zdravlje i prava žena
  • Plaćeno porodiljsko odsustvo i drugu zaštitu radnih prava žene
  • Pristup ključnim uslugama planiranja porodice

„Nije dovoljno da žene prežive porođaj, one moraju moći uživati u životu u dobrom zdravlju“, rekla je dr. Pascale Allotey, direktorica Odjela za seksualno i reproduktivno zdravlje i istraživanja pri WHO-u.

„Ženama i djevojkama širom svijeta potreban je pristup zdravstvenim radnicima koji će slušati njihove potrebe, podržati ih i omogućiti im da planiraju svoju budućnost i zaštite svoje zdravlje.“