Odmah da razjasnimo: budućnost nam nije svijetla – priroda je odlučila da uzvrati sve udarce koje smo joj nanijeli proteklih sto godina, zadnjih decenija pogotovo. Sljedeće redove shvatite kao upozorenje, ali i kao svojevrstan pregled gradova i zemalja koje klimatske promjene i zagađenje shvataju ozbiljno i već su se dobrano uhvatili u koštac s problemima.
Uništenje Zemlje zbog klimatskih promjena možda se čini kao daleka budućnost, ali planeta već danas trpi ozbiljne posljedice, upozorili su stručnjaci Svjetskog ekonomskog foruma (WEF). U novom otvorenom pismu, šest istaknutih naučnika i diplomata, uključujući i bivšu direktoricu Ujedinjenih nacija za klimu Christianu Figueres i fizičara Stefana Rahmstorfa, upozoravaju da će za oko tri godine na Zemlji nastupiti najgore posljedice klimatskih promjena.
Trenutno su najugroženije male, otočne države: Barbados, Belize, Fidži, Granada, Maldivi, Maršalovi Otoci, Mauricijus, Nauru, Paulu, Sveti Kristofor i Nevis, Sveta Lucija, Samoa, Somalija i Tuvalu. Zbog povećanja nivoa mora, što je posljedica otapanja polova, prijeti im potapanje i potpuni nestanak.
Ovo je samo vrh ledenog brijega u priči o našem nedjelovanju, ali primjera, i to pozitivnih, ima mnogo: zalaganjem ljudi koji promišljaju ekologiju, nastali su zeleni gradovi. Po svom konceptu, zeleni gradovi promoviraju prelazak na čistiju, zdraviju i ekonomski održiviju budućnost kroz poboljšanje efikasnosti i investiranje u obnovljive tehnologije te reformu u propisima koji se tiču izgradnje objekata, upravljanja energetskim resursima, upravljanja otpadom i transportom.
Mnogi gradovi danas mijenjaju politike upravljanja prirodnim resursima, a lista gradova u nastavku odnosi se na one koji su 2015. osvojili titule 10 najzelenijih u svijetu zbog efikasnog korištenja obnovljivih izvora energije, promocije zdravog načina života, ogromnog broja kompanija s primjenom čistih tehnologija, te zakonima koji štite životnu sredinu.