„Ako još neko vrijeme budem morala biti kao zupčanik u točku – žrtvujući vlastitu kreativnost, strast i ambicije kako bih pomogla nečijoj tuđoj viziji da zaživi – počet ću vrištati“, pomislih posmatrajući Excel tabelu na ekranu.
U tom sam momentu shvatila dvije ključne stvari o samospoznaji: “Awilda preferira da radi za sebe i Awilda treba biti uključena u nešto što će poticati njenu kreativnost i strast.”
U milisekundi nakon ovog promišljanja, trebala sam odlučiti: hoću li odbiti ovu novu informaciju kao nebitnu, usputnu misao ili ću je pretvoriti u samospoznaju koja će mi pomoći da promijenim svoju putanju?
Odlučila sam je prihvatiti, jer je nastala na osjećaju da više nisam sposobna nastaviti dalje istim putem.
Znala sam da više ne pronalazim motivaciju da nastavim tim putem i da sam sposobna za mnogo više. Samospoznaja koju sam stekla u tom momentu bila je neprocjenjiva.
Samospoznaja je znanje i razumijevanje vlastitih sposobnosti, karaktera, osjećaja i motivacija. Neki samospoznaju nazivaju i samorazumijevanjem.
Samospoznaja je temelj svakom uspjehu, zato jer uspjeh podrazumijeva prvo namjeru. Teško je oblikovati namjeru ako nemamo jasnu ideju o tome kakva smo osoba, šta smo u stanju učiniti, kako se osjećamo i šta nas to motiviše.
Srećom, svako iskustvo i i razmišljanje mogu vam pružiti podatke koji vam daju priliku da steknete više samospoznaje – baš kao moj presudni momenat za računarom. Ipak, nema sumnje da pokušaj razumijevanja sebe može biti najveći životni izazov jer ste vi ujedno i posmatrač i objekt koji je posmatran.
Prema tome, ideja o aktivnom traženju samospoznaje može biti jako stresna i zastrašujuća, posebno ako osjećate da ne poznajete sebe dovoljno dobro. Srećom, kad rastavite taj proces na četiri jasna koraka, on djeluje puno manje zastrašujući i izgleda kao interesantno sklapanje vlastite personalizirane slagalice.
Četiri koraka za aktivno postizanje više samospoznaje: