Elvira Leka, izvršna direktorica Centra za edukaciju i istraživanje Nahla, govorila je o značaju neformalnog obrazovanja u poduzetništvu, ali i u svakom segmentu razvoja naše ličnosti i naglasila potrebu da obrazovni programi, i formalni i neformalni, potiču razvoj poduzetničkog razmišljanja i ohrabruju svaku osobu na promjene i pozitivne iskorake u vlastitom životu, ali i u užem i širem okruženju.
Svoja iskustva kad je u pitanju formalno i neformalno obrazovanje i poduzetništvo podijelile su dvije poduzetnice – Aleksandra Lovrić, kreatorica brenda Loverich i kreativna direktorica projekta No Nation Fashion/lead by IOM i Nerma Mehanović, vlasnica brenda So i čokolada.
Aleksandra je istakla značaj neformalnog obrazovanja i učenja kroz iskustvo i posebno naglasila važnost etičkog poslovanja i posmatranja šire slike tokom razvoja vlastitog biznisa – da kao poduzetnice ne gledamo samo vlastitu korist, već i dobrobit šire zajednice, jer na taj način se otvaraju brojni putevi i postiže se mnogo više.
Nerma je naglasila da je ključ uspjeha u biznisu posjedovanje vještine u svojim rukama i rad s ljubavlju koji čini razliku u svakoj vrsti posla. Znanje je danas dostupno svuda i treba iskoristiti svaku priliku za usavršavanje i prikupljanje informacija.
O uspješnim modelima pružanja podrške poduzetnicama u osnivanju preduzeća i njihovom opstanku govorili su predstavnici nevladinih organizacije koje dugi niz godina rade u ovoj oblasti – Ajka Rovčanin iz Instituta za razvoj mladih Kult i Dženan Šarić iz Startup studija Fondacije Mozaik.
Oni su istakli da u našoj zemlji ima mnogo prilika za ostvarivanje finansijske podrške za male biznise, dostupnih grantovskih i kreditnih sredstava te da je mreža podrške u ovim organizacijama uvijek dostupna za poduzetnice koje žele unaprijediti svoje poslovanje.